Giriş Yap / Kayıt Ol

WordPress Üzerine 2018 Kehanetleri

Tarih: 29 Aralık 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2563 kez okundu

Webmasterların çocukluk arkadaşı WordPress, 2017’de pek uslu durmadı. Güncellemelerle geliştiricilerin (dolaylı olarak webmasterların) sırtına olmayacak yükler, başına olmayacak çoraplar ördü. Buna rağmen güncel rakamlarla tüm dünyadaki internet sitelerinin %27.5’inin WordPress kullandığı tahmin ediliyor. Elindeki saklama kabında hız, güvenlik, CPU ve stabilite sorunlarını getiren CMS sistemi, her şeye rağmen webmasterların ne onla ne onsuz yapmayı başarabildiği sevgilisi.

WordPress kullanıcılarının önümüzdeki yıl bize neler beklediğiniz az çok tahmin edebildiğini biliyorum. Fakat yıl sonu geleneğimizin demlenmesi için bu sene dilek listesi yerine işi kehanetlere bırakalım.

Hatırlarsanız 2016 yılının sonunda “2017’de Web Tarayıcılarında Görmek İstediğimiz 10 Özellik” diye tanrıdan diledik bu kadar dilek.

1- Video Header’lar Alıp Başını Gidecek

Sektördeki herkes video içeriklerin alıp başını gittiğini biliyor. Webmasterlar, geliştiriciler, pazarlamacılar, reklamcılar ve tasarımcılar… Artık herkes siteye giren ziyaretçiye video header ile aduket çekmek istiyor.

Bu yıl yayınlanan WordPress 4.7 güncellemesi ile WordPress geliştiricileri video header işini arşa taşıyacak geliştirmeler yaptı. Loop tarzı videolar, zıplayan atlayan seçenekler ve hepsi etkili şekilde kullanmamızı bekliyorlar.

Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse Video header işi bacayı bu sene sarmadı. Yıllar önce yanan ateşin dumanları yeni yeni tütmeye başladı. 2018 ile birlikte WordPress’in bu ateşi körükleyecek hamleler yapması olası. Kendinizi hizmet / satış kategorisindeki siteleriniz için video header devrimine hazırlasanız iyi edersiniz.

2- Önce Mobil! Sonra Çocuklar ve Bayanlar

Sır değil. Raporlarla sabit. İnsanlar internet sitelerini büyük oranda hayat destek ünitemiz haline gelen mobil cihazları yardımıyla görüntülüyor. Google avazı çıktığı kadar bağırarak Mobile-First!, önce mobil diyor. Yaşanan değişim karşısında WordPress ekosisteminin japon çekirdeği çitleyerek olduğu yerde sekmeyeceği aşikar.

Ne mi olacak? 2018’den itibaren etrafta ve popüler satış kanallarında mobili sütun gibi tasarlanan temalarla karşılaşacağız. Yeni siteler için tema arayışına girerken web sürümünün nasıl göründüğünden ziyade mobil sürümünün nasıl göründüğüyle ilgileneceğiz.

Elbet klasikçi tutumunu devam ettirmek isteyen webmaster ve geliştiriciler olacak. Onlar da zaman geçtikçe para ve ziyaretçi / müşteri kaybedecekler. Mobil, PC platformunu solladı ve gelecek mobilde. Artık bu geleceği alıp bağrımıza basma zamanı.

3- Tutup Sürükleme Zamanı Efendiler!

WordPress inanılmaz popülaritesini kolay kullanım avantajına borçlu. Biraz yatırım yapan, zamanını ve emeğini harcayan herkes kendi çapında siteler ortaya çıkarabiliyor. WordPress, kendinisini WordPress yapan avantajı 2018 yılında daha etkin kullanmaya başlayacaktır. Zaman artık tutup sürükleme zamanı efendiler!

Yıl içinde WordPress birçok bölümde tut ve sürükle sistemini kullanmaya başladı. Son olarak sitenin belkemiği olan tasarım özelleştirme alanında tut ve sürükle sistemine taşındık. Yakın zamanda WordPress daha çok kullanıcıya hitap edebilmek adına sistemi kolaylaştıracaktır. Sistemi kolaylaştırmanın en basit yolu sürükle bırakı sisteme kapsamlı şekilde giydirmekle gerçekleşecek. Gerçekleşmeyedebilir, en nihayetinde bunlar birer kehanet.

4- Güvenlik, Güvenlik, Güvenlik. Tüm Mesele Bu…

2017 yılı siber dünyanın saldırı buhranını yaşadı. Ne Yahoo’su kaldı, ne Dropbox’ı… Herkes gibi WordPress de güvenlik işinin ne kadar önem arz ettiğine bu sene kulak vermeye başladı. Hemen her güncellemede kaputun üstünde ve altında yapılan değişikliklerle birlikte güvenlik açıkları da kapatıldı. Aktif güncellemelerle potansiyel açıkların önüne geçildi.

Sene olmuş 2018, insanlar WordPress’in CPU kullanımından, hantallığından ve daha sayfalara sığdırılamayacak eksiklerinden şikayetçi olabilirler. Gel gelelim güvenlik kelimesi bu sayfalarda sorun olarak yer almamalı. Aldırıyorsa da WordPress ayıp eder bu kadar adama. Üstelik WordPress kadar işlevsel olmayan fakat güvenli ve ücretli blog alternatifleri yayılmaya başladı. WordPress, açık pullarına kapı yapıp oyunun koltuğunun altına sıkıştırılmasıyla bitmesini engelleyecektir.

5- Eeee-Ticaret?

WordPress’in yetenekli ellerde legodan veya kilden farkı yok. Yalnız herkesin kaputun altına sokup ince ayarlar yapabileceği yetenekli elleri yok. E-ticaret hacmi ülkemizde ve dünyada artıyor. Sağlam bir e-ticaret sistesi tezgahı sağlam caddeye atmak demek. İtiraf edelim, WordPress yetenekli eller için bunu başardı ama kel kör düzenini kurup idare etmek isteyen insanlara merhem olamadı.

2018 Yılında WordPress’in eee-ticaret modundan çıkıp e-ticaret moduna gireceği düşünülüyor. Kapsamlı yerleşik özellikler, sunulabilecek yerleşik default temalar ve eklentiler gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Geliştiricilerin çoğu zaten artık e-ticaret’i es geçmiyor. Yazılımlarını WordPress kullanıcılarını göz önüne alarak geliştiriyorlar. WordPress’in de elini taşın altına koyması şart. Öyle umulur ki WordPress zaten önümüzdeki yıl etkili girişimlerde bulunacaktır.

Senelik geleneğimizi böylece tazelemiş olduk. Bakalım 2018 yılında WordPress kehanetlerimizin hangileri gerçekleşecek. Sizin WordPress’e ilişkin kehanetleriniz neler?

10 Yorum
NettaCompany avatar
NettaCompany • 9 ay önce
https://www.nettacompany.com.tr/ Video header örneği bizden olsun smile
Sungmert avatar
Sungmert • 9 ay önce
Selam, video header derken bu kastedilmiyor. Bu video slider. Bayadır olan bir şey. Belirtilen, doğru örnek (Wordpress dışı ancak anlatmak istenilen): http://webtekno.com
NettaCompany avatar
NettaCompany • 9 ay önce
Yorum yapıldığında zaten öyleydi ancak, şuanda kaldırıldı. Dilerseniz sizler için tekrar aktif ederiz.
bilimokur avatar
bilimokur • 9 ay önce
Biz siteleri kullanıcı dostu ve daha performanslı yapmaya çalışalım adamlar ille yanarlı dönerli siteleri kasan şeyler getirsin. Oh ne güzel smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Genel olarak gelişmiş ülkelerin internet hızları daha yüksek olduğu için yanar döner tabelayı andıran siteler adamların daha çok hoşuna gidiyor. Vereceksin onlara 2 Megabit'i görürler video header'ı smile
muhdelibas avatar
muhdelibas • 9 ay önce
E-Ticaret olayı çabuk olsa iyi olur smile
Vtcam avatar
Vtcam • 9 ay önce
https://www.gedaxt.com %100 mobil uyumuda bizden gelsin o halde smile
mbaysal avatar
mbaysal • 9 ay önce
https://i.hizliresim.com/kX20vm.png
sayfanın en alt solunda ads diye birşey kalmış smile
ntka avatar
ntka • 9 ay önce
Video header pek önemli bir gelişme değil kullanıcı dostu site olmakdan çıkarıyor gereksiz bir özellik bence tabi kullanıcılar için ne ifade ediyor bilemem.
Gerçi ben hiç Wordpress kullanmadım smile
tuuruls avatar
tuuruls • 9 ay önce
Seditio? smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.