Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Yakında “Yaani” Adında Nur Topu Gibi Yeni Bir Yerli Arama Motorumuz Olabilir!

Tarih: 22 Şubat 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  3524 kez okundu

İddialara göre Rus arama motoru devi Yandex ile Türkiyenin GSM operatörü lideri Turkcell, tamamen Türkçe içeriklerden oluşacak olan ve adının “Yaani” olması ihtimali yüksek olan yeni bir arama motoru projesinde güçlerini birleştirecekler.

Rus Izvestia gazetesinde yer alan haberin detaylarına göre Yandex ile Turkcell güçlerini birleştirerek, tamamen yerli ve yerli kullanım için uygun olması hedeflenen yeni bir arama motoru projesi üzerinde çalışıyor. Haberin kaynağının iddialarına göre yeni yerli arama motorunda sadece Türkçe içeriklere yer verilecek ve yabancı dile sahip sayfalar arama sorgularının sonuç sayfalarında gösterilmeyecek.

“Yaani.com” alan adının whois bilgilerinde de Turkcell’in Nameserver adreslerinin göründüğünü düşünecek olursak Rus gazetesinin haberinin haklılık payının olmadığını düşünmemek elde değil. İlk defa 2006 yılında kayıt edilen alan adı geçtiğimiz 15 Şubat tarihinde Turkcell tarafından yenilenmiş.

Haberde yeni arama motoru projesine dair birçok detaydan bahsediliyor. Yaani arama motorunda Yandex’in standart renk paleti olan sarı, kırmızı ve siyah üçlemesi yerine Turkcell markasıyla uyumlu olan lacivert, mavi ve sarı üçlemesinin tercih edileceği düşünülüyor.

Yandex’in Türkiye pazarına girdikten sonra 40 takla atarak pazar payını sadece %2 oranında arttırdığını görmüş ve bunu tüm webmasterlar olarak “Yandex, Türkiye’de yemez aga” diye mevzuyu bizler için kapamıştık. Yandex de öyle görünüyor ki bizim tavsiyelerimize uymuş ve Yandex yerine bize kendi ve yerli arama motorumuz olacak nur topu gibi bir arama motoru hazırlatmış. Türkiye’nin en güçlü operatörü Turkcell’i de bu işe ortak ederek anlaşılan Yandex, Google ile 2. raunda hazırlanıyor.

Her iki şirket tarafından da henüz bu haberi doğrulayan veya yalanlayan bir açıklama yapılmadı. Muhtemelen doğru olduğunu kabul ettiğimiz bu projenin Yandex’in altyapısından faydalanacağını göz önünde bulundurursak, projenin ne kadar “yerli arama motoru” olacağıysa elbette tartışılır. 

Yeni muhtemel yerli arama motorumuz “Yaani” hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yandex ile Turkcell iş birliği Google’ın karşısında Türkiye pazarında koz sahibi olabilir mi?

9 Yorum
Güven avatar
Güven • 4 yıl önce
Turkcell İle Yandexi Bilemem Ama ( Googleye yaklaşacaklarını Sanmıyorum );
Boş iş.. biz bi yüzyıl daha arama motoru yapmayı unutmalıyız.. ( Levent arama motoru yaptı adına Loogle Koydu smile ) biz bir ham maddeyi bile işleyemezken.. onu geçtim paranın kağıdını üretemez üretsek bile ithal ederken arama motoru bize uzak.. yapan vardır elbet ama bir müddet sonra ileri gidemeyip kapandığını görürürüz, yada engellerler.. Vergi çok önemli bizim ülkemizde.. vergisiz kuşlar kanat çırpmaz..

Örnek Veriyorum:
Bir Zamanlar Fizy Vardı adama vergi koymak icin neler yaptılar siteyi kapattılar engellediler TR girişlere adam sonunda Turkcell' e verdi.. Yapacak bişi yok ilk açıldığındaki o havası o tadı bir harikaydı.. Ama kapana kapana kapattırıla kapattırıla soguttular şimdi dogru düzgün kimse adım atmıyor kanımca..

Yani Bu Ülkede Emeğe Saygı yok, Saygının yönü para.. Para verirsen Düdüğü Çalarsın..
Not: Crytek Demiycem bile!
defensive avatar
defensive • 4 yıl önce
Yazmış olduğunuz son cümle herşeyi açıklıyor.
MOmerAlpi avatar
MOmerAlpi • 4 yıl önce
Görüldüğü üzere bir arama motoru dahi yapamıyoruz. Bu da birisi önden yol açsın, gerisi gelir mantığında. Bence iyi bir gelişme...
alp avatar
alp • 4 yıl önce
Yandex’in altyapısından derken google 'un alt yapısından beslenecek smile

Yapılması zor olmayan (İmkansız) ama ciddi zaman ve para isteyen bir iş.
Bana kalırsa geliyonun yaptığı hem rezilliği hemde ukalalığı üzerine babayiğitin biri çıkıp bunu yapacak aga.

Ama , google 'u yıkabilmek yada onun tahtına oturmak için google gibi özgün, google gibi kaliteli işler çıkarması gerek.

En azından bizi (webmaster) çekecek olay budur.
ntka avatar
ntka • 4 yıl önce
Google ile hiç bir şekilde başka firma başa çıkamaz nerede olursa olsun önce uluslararası yayılmış olması gerekiyorki google ile yarış yapsın kendi çapında kendi ülkende bile google ile başaçıkamıyorken neyin kafası bu boşa kürek sallamak diye buna deniyor.
Plain avatar
Plain • 4 yıl önce
Yandex daha kendi ana arama motorunda sonuçları güzel listeleyemiyorken Yaani, Yandex ortaklığıyla bunu nasıl başarabilecek? Bana sonuçlar düzgün listelenecek olsa Google'ı bırakır kullanırım ancak Google dışında bunu yapabilen bir arama motoru sadece Çin için geçerli olan Baidu haricinde Dünya'da yok.

Ayrıca tüm Dünya İngilizce konuşur ve anlaşırken sadece Türkçe aramalar için kullanılacak bir arama motoru yapmanın mantığı nedir? Yaptığım aramaların en az yarısını İngilizce yapıyorum, benim gibi yapan çok sayıda kişi olduğunu ve yıllarla bu oranın artacağını düşünüyorum. Her farklı dilde arama yapacağımız zaman arama motorunu mu değiştireceğiz?
SametTEKE avatar
SametTEKE • 4 yıl önce
Ne kadar yerli olur orası bilinmez yaani..
Cnkrt avatar
Cnkrt • 4 yıl önce
Bi gazla işleme girişecekler ve yandexte olduğu gibi "yaani" arama motoru girişiminde de hüsrana uğrayacaklar.

nuti avatar
nuti • 4 yıl önce
Yine bağımsız çalışma yapamıyacağız sanırım.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.