Giriş Yap / Kayıt Ol

Yapay Zeka Tarafından İşten Kovulan Yazılımcı İbrahim

Tarih: 12 Temmuz 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  2817 kez okundu

Yapay Zeka (AI) bu yılın önemli yazılım trendi haline geldi. İnsan gücünü aradan çıkartıp, ellerindeki işleri otomatikleştirmek isteyen bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim firmaları, e-ticaret şirketleri, tren istasyonları, oteller ve daha birçok servis endüstrisi, tıpış adım yapay zekaya sırtını dayamaya başladı. Yapay zekanın insan gücüne duyulan ihtiyacı azalatması ise ister istemez hepimizde “Ya bu makineler işimizi elimizden alırsa?” korkusunu aşılamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde insan faktörüyle ortaya karışık çıkan olaydan sonra, yapay zekanın işimizde gözü olmasa da elimizden alabileceğini ispatlayan bir olay yaşandı.

Ibrahim Diallo, Kaliforniyalı bir yazılım geliştiricisi olarak büyük bir şirkette çalışıyordu. Bir gün her sabah olduğu gibi uyandı. Aynı yolu ve metroyu kullanarak işe geldi. Aynı gazete satıcısına selam verdi. Her şey rutin olması gerektiği gibiyken anormal şeyler Ibrahim’in şirketin turnikelerinden geçmek istemesiyle başladı. Turnikeler karta giriş izni vermeyince, Ibrahim yöneticisiyle görüşmek istediğini güvenlik görevlilerine belirtti. Ufak bir araştırmanın ardından İbrahim’in sorununun kartında değil, iş kontratında olduğu anlaşıldı.

Yenice yapay zekaya geçiş yapılan sistem üzerinde, yönetici İbrahim’in iş sözleşmesini yenilemeyi unutmuştu. Yapay zeka da fındık kadar zihniyle “Kontrat yenilenmediğine göre bu arkadaş işten çıkarılmalı!” diye düşünmüş olmalı ki, İbrahim’in işine otomatik olarak son verdi ve tüm işten çıkarma prosedürlerini sırayla uyguladı. Sözleşmeyi feshetti, şirket mailini, bilgisayar hesabını ve diğer hesaplarını sonlandırdı. Bunları yaparken binaya giriş kartını iptal etmeyi de unutmadı.

Yapay zeka karşısında yöneticilerin de eli kolu bağlandı!

Sonuç olarak Ibrahim’in makine tarafından kovulduğu anlaşıldı. Gel gör ki, yapay zekaya laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan pek kolay olmadı. Yapay zeka Ibrahim’i resmi olarak şirket çalışanı olmaktan çıkardığı için şirket politikaları gereği Ibrahim’in şirkete girmesine ve sistemelere erişmesine izin verilemedi. Bir sonraki gün tekrar işe gelmesi söylenen Ibrahim, bu kez de şirket çalışanı olmadığı için güvenlik görevlileri nezaretinde kapıya çıkarıldı.

Yapay zeka kaynaklı oluşan bulutlu havanın dağılması birkaç hafta kadar sürdü ve şirket Ibrahim ile irtibata geçerek, hatanın yapay zekadan kaynaklandığını tespit ettiğini, isterse tekrar geri işine dönebileceği açıklamasını yaptı. Ibrahim ise bu süreçte kendine farklı bir iş bulduğu için teklifi reddetmek zorunda kaldı. Yaşanan bu talihsiz olayla birlikte Ibrahim muhtemelen yapay zekanın işini elinden aldığı ilk yazılımcı olma unvanına erişti.

Hatanın tek suçlusu yapay zeka değil

İronik şekilde yapay zeka tarafından kovulunca Ibrahim Diallo başından geçenleri kendi kişisel blogunda yayınladığı The Machine Fired Me (Makine Beni Kovdu) blog yazısında anlattı. Güvenlik ve yapay zeka sektörü başta olmak üzere Twitter dahil birçok mecrada ilgi gören olay, Ibrahim Diallo’yu da popüler etmeye yetti.

Ibrahim’e göre yaşananların tek suçlusu kesinlikle yapay zeka değildi. Yöneticinin yeni sistemde kontratı yenilemeyi unutması insan kaynaklı bir hataydı. Bir başka insan kaynaklı hata ise yapay zeka mimarisi hazırlanırken bu tip sözleşmelerin gözden kaçmış olması ihtimali için boşluk payının bırakılmamasıydı. Ibrahim “Sistem ava çıkmıştı, ve ben sadece ilk kurbanı olmuştum.” diyerek, başından geçen ironik olayı kısaca özetliyor.

Yaşanan olay gerçekten ironik. Özellikle Ibrahim’in blog yazısını okuduktan sonra, bir yandan gülüp diğer yandan hüzünlenmemek işten değil. Sağlık olsun. Umarız, bu yapay zekanın insanlara çıkardığı ilk ve son problem olur.

Geçmiş olsun Ibrahim…

11 Yorum
ishana avatar
ishana • 7 ay önce
aslında ülkemiz için de gerekli olan bir yapay zeka. torpil, adam kayırma, rüşvet yok. kamu kurumlaarında daha yoğun kullanılması gerekiyor. sözleşme kontrolü yerine mesai,izin ,rapor, performans kontrolü yapsa yeter. Bir de akrabalık bağlarını kontrol etmeli. "hey ne oluyor?" sorusunu hemen hemen her gün duyabileceğimiz bir ülkeyiz.
masumkurt avatar
masumkurt • 5 ay önce
Blockchain teknolojisi devlet kurumlarında kullanılırsa yapay zekaya bile gerek yok.Atamalar maliye ve diğerleri kayıt altına alınır ve geçmişe donuk değiştirilemez
ishana avatar
ishana • 5 ay önce
elbette o da ayrı bir çözüm.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 7 ay önce
Ciddi anlamda film konusu olmaya aday. Tek bir şey eksik, yapay zekayı kendi tasarlasaymış tam filmlikmiş smile
ntka avatar
ntka • 7 ay önce
yaptığın makina seni işden kovuyor dramatik ve üzücü bir olay olurdu.
bu nedenle yapmayın böyle şeyler yapay zekadan vaz geçin.
bir gün işinizi geri almak için makinaya yalvarmak zorunda kalabilirsiniz.
nihatturan avatar
nihatturan • 7 ay önce
makina'nın kalbi olmadığı için yalvarmak da işe yaramayacaktır...
yazilimsoru avatar
yazilimsoru • 7 ay önce
Olay şöyle olsaymış daha komik olurmuş.Adam binaya girmek isterken o anda yapay zekaya sahip robotlar koşarak geliyor ve "hoop hemşehrim senin kontrat doldu" diyerek adamı kolundan tutup yaka paça dışarıya atıyorlar.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 7 ay önce
Bu görsel hepsini özetlemiş. Being nasıl yapıyorsun bilmiyorum ama okumaya başladığımda kendimi son kelimede buluyorum. smile


https://wmaraci.com/blog/resimler/insan_isini_alan_yapay_zeka.png
Being avatar
BeingEDİTÖR • 7 ay önce
Valla ben elimden geldiği kadar işimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum, gerisi sizlerin takdiri smile Eksik olmayın.
theredor avatar
theredor • 7 ay önce
hoaydaa. Tam sinema filmi senaryosu gibi xd Being bey nerelerden buluyorsunuz bu haberleri bizlere smile)
worldww avatar
worldww • 6 ay önce
Sesli güldüm.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.