Giriş Yap / Kayıt Ol

Yerli Arama Motorları Neden Tutunamıyor?

Tarih: 04 Aralık 2020   Kategori: İnternet   Yazar: EranKucuk  |  4810 kez okundu

Zaman zaman ülkemizin parlak girişimcileri, bazen de önde gelen şirketleri arama motoru atılımları yapıyorlar. Ancak ‘halk’a inmeyi başaramıyorlar. Peki neden?

Kullanım alışkanlıklarının önemini unutmamak bu soruya cevap ararken en aklımızda tutmamız gereken nokta. İster sevelim, istersek de yerden yere vuralım Google bu noktada pazar payının çok ama çok büyük bir kısmına sahip. Bu açıdan ülkemizde rekabete ortak olmaya çalışan diğer yabancı sermaye arama motorları da Google kadar yüksek trafiğe ulaşmayı başaramıyor. Hatta tabir yerindeyse Google’ın altında eziliyor. Yatırımını oldukça yüksek ve değerli bir şekilde gerçekleştiren Yandex’in dışındaki Bing ve Yahoo’nun esamesi dahi okunmaz oldu ve global trendi bir şekilde yakalamayı başarabilmiş DuckDuckGo gibi motorları duymayan çok sayıda kullanıcı mevcut.

İlk nesil internet kullanıcıları, kendilerinden sonra gelen birkaç nesile “Hayır internet bu siteden ibaret değil.” Şeklinde öğretmek zorunda kalmıştı ülkemizde. Yaşı ileri olan pek çok insan yıllar önce internet kavramını Google olarak düşünüyordu. Bu detay sosyolojik olarak diğer arama motorlarının trafiği hakkında yorum yaparken oldukça değerli diyebiliriz.

Geçelim ‘Yerli’ Motorlara

Burada cevaplamamız gereken soru şu; Google, Amerika için yerli midir? ‘Yerli’ projelerin tutması, özellikle de teknoloji alanında bunu başarmaları zaten zor bir durumken bir de yukarıda anlattığımız kullanım alışkanlıkları söz konusu.  Girişimciler zaten rekabetle uğraşamıyor ve bir noktada zararın bir yerinden dönerek kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Peki, büyük şirketler?

Burada ismini anmasak da marka logosuna güzel bir nazar boncuğu yerleştiren motorundan bahsettiğimizi okurlarımız anlamıştır diye düşünüyorum. Televizyonlarda bu sitenin reklamı oynuyordu, internette tanıtım görselleri ezberlenmiş durumdaydı. Çıkışının üzerinden pek de zaman geçmemişken unuttuk gitti kendisini.

Rekabeti reklam yatırımıyla sağlamaya çalışan ve ‘yerli’ oluşunu öne çıkartan benzer pek çok işle aynı kaderi paylaştı aslında. Sen kullanıcına hizmette kalite amaçlı yatırım yapmazsan ve sadece milli duyguları harekete geçirirsen reklamın kadar var olursun. Site o kadar trafiğe dayalı reklam yapıyordu ki kendi kazanç yollarını bile belirlememişti. Google’a rakip olma vasfı üstlendiğini iddia ediyorsun ancak üst şirketten reklamın yapılmadığı anda kazancın kalmıyor bile, olur mu böyle iş? Olmadı da zaten tahmin edeceğiniz gibi.

Geçtiğimiz aylarda da nur topu gibi bir ‘yerli ve milli’ sosyal medya yayına girdi davullu zurnalı, adı neydi onu bile unuttum bu yazıyı yazarken. Çünkü UX falan hak getire, Twitter iktidarımızla çelişecek olursa yerimiz hazır olsun diye başlatılmış projelerin yatırımlı olanını gördük. Arama motoru lokal sonuç göstermede en iyiyim demiyor, sadece yerelim demekle yetiniyor. Sosyal medya kullanıcı verilerinin gizliliğini en iyi ben koruyorum, krioto sistemlerle entegre çalışıyorum demiyor, bu mahallenin çocuğuyuz diyor. İlginç…

9 Yorum
turkmaxi avatar
turkmaxi • 4 ay önce
Bi cümleye yerli ve milli diye başlıyorsun o proje bitti zaten.Prim yapmak isteyen bu cümleyi kullanıyor.Artık hiç kimseye samimi gelmiyor.
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 4 ay önce
Güzel bir makale olmuş.

Yerli girişimleri elbette destekliyorum. Ancak yerli bir arama motoru ile piyasaya giriş yapmadan önce her şeye geniş bir perspektiften bakmakta da fayda var. İnsanlar Google'u sadece arama motoru sanıyor. Oysa Google bünyesinde barının yüzlerce, hatta binlerce uygulama var. En basitinden kullandığımız telefonlar bile yeni doğmuş bir bebeğin göbek kordonu gibi Google'a bağlı. Adeta hayatımızın bir parçası gibi gelecek nesil teknolojisine de öncülük ediyor.

Tüm bunları düşünmeden ve hesaba katmadan yerli arama motoru diye sıradan bir site açarsanız insanlar size güler.
clgnghost avatar
clgnghost • 4 ay önce
Bahsettiğin arama motoru Turkcell'in yaptığı diğer projeler gibi samimiyetten yoksun, sadece "millete pahalıya bir şeyler sat, ama karşılığı olan hiç bir hizmet verme" mottosuyla yola çıktı, sanırım hala hizmette ama ben girip baktığımda çin malı google gibi duruyordu. Şöyle bir örnek verelim: iPhone mu kullanırsın iPhonun flash TV'de "facebook özelliği var, twitter özelliği var, teknoloji harikası telefonumuz GSM hattına bağlanarak telefon araması bile yapabiliyor..." diye satılan oyuncak telefonları mı kullanırsın? Cevabı şimdiden duymuş gibiyim... smile
İnternette bir proje öncelikle ilk hedefi kullanıcı çekmek değil, kalite sunmak olacaktır. Bu sebeple dediğiniz ilk şey doğru. Aşırı saçma, çin malı google gibi hiç bir emek harcanmamış bir şeye kimse girmez. Uygulama öncelikle kendisini geliştirecek, sonra kullanıcı bu gelişim içerisinde heyecan verici bir şey görüp uygulamayı kullanacak.
Farklı bir bakış açısından bakarsak bile UX gibi şeyler sitede ilk planda değil, ikinci sırada olan şeylerdir. Ön sırada olan şey ise kullanıcılara farklı bir şey sunabilmektir. Örneğin: 2005 yılında facebook sitesine giren benim yaşımdaki insanlar bilir ki site tasarımı çok basit, sade hazırlanmıştı. Ajax bile düzgün çalışmıyordu sitede. Ama kullanıcılar aşırı bir rağbet göstermişti bu siteye. Sebep? O güne kadar insanlara sunulmamış başka bir hizmetin heyecanını sunuyordu: eski dostlarınla yeniden tanışma fırsatı.
Dolayısuyla bahsettiğin arama motoru kullanıcılara aynı şeyi sunsa bile farklı bir şekilde sunması gerekirdi. Bu durum biraz sınavdan kopya çekerek Hacettepe Bilgisayar mühendisliği kazanmaya çalışmak gibi bir şey oluyor. İnşallah ilerde biraz daha akıl fikir içeren bir uygulama görürüz dileğiyle...
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 4 ay önce
Bu geniş yorumunuz ve fikir paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Benim için okuması oldukça keyifliydi ve ne kadar hak versem az gelir smile
ishana avatar
ishana • 3 ay önce
search engine ve crawler yapmak çok zor şeyler değil. küçük bir araştırma ile youtube da nasıl yapıldığını anlatan videolar mevcut. asıl mesele bu kadar veriyi ne amaçla ve nasıl işlediğin. verileri nasıl paraya çevirdiğin. arama motoru yaptın, yayınladın. peki başka ne hizmet vereceksin? nasıl finanse edeceksin? Kaç kişi çalıştıracaksın? aramaların kaç kişiye hitap edecek ve aramalarda sıralama algoritmaları nasıl olacak?
bununla ilgili daha binlerce soru var ve cevaplarını büyük arama motorları 10 yıllarda ancak bulmuşlar.
AvangeQuick avatar
AvangeQuick • 3 ay önce
DuckDuckGo bende ilk defa duyuyorum
Emre avatar
Emre • 4 ay önce
aratur.co var ancak data'sı sınırlı sanırım.
TNT avatar
TNT • 3 ay önce
Yerli ve Milli adı altında verileri google'den çekersen sıkıntı büyür hacı smile
emirk2 avatar
emirk2 • 2 hafta önce
katılıyorum
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.