Giriş Yap / Kayıt Ol

YouTube’daki Oyun Kanalları ve İçeriklerinin Geliri %50 Düşüş Yaşadı

Tarih: 02 Şubat 2018   Kategori: Oyun   Yazar: Being  |  2411 kez okundu

Yeni dünyada televizyonun en dişli rakibi YouTube. Tek dişli büyük rakibin gücünü büyük oranda çocuklardan aldığı ise su götürmez bir gerçek. YouTube ve Twitch ikilisi her yıl milyarlarca doları cebe indiriyor. Yine de 2017 yılının raporlarına göre YouTube için işler eskiden olduğu gibi günlük gülistanlık devam etmeyecek…

Geçtiğimiz yıl YouTube’un yaşadığı reklam krizi suyu bulandırmış akabinde Pepsi, Coca-Cola, Procter, Gamble ve AT&T gibi büyük reklam verenlerin platformdan ayağını kesmesine neden olmuştu. Reklam krizi büyük ölçüde siyasi olmasına rağmen oyun kanalları ve PewDiePie gibi YouTube yıldızlarının ırkçı eylemleri, yaşanan olumsuzluklarla YouTube’un tüm reklam verenler için uygun olmadığını ispatlamıştı. Yıl sonu raporlarına göre ise YouTube’un 2017 kazancının %69’unu oyun video içerikleri oluşturuyor. Peki, %69 oranında harika bir pasta varken YouTube neden çuvalladı ve %50 gelir düşüşü yaşandı?

Bir analiz şirketi olan SuperData’in raporuna göre; YouTube’un 2017 yılında oyun temalı içeriklerden kazancı 2017 yılında %50 düşüş yaşadı. Kısacası YouTube’un kazanç kategorisi oyun alanında yükselmiş olsa bile 2016 yılında oyun gelirlerinden elde ettiği hasılatın yalnızca yarısını 2017 yılında kazanmayı başarabildi.

Raporu hazırlayan şirkete göre oyun kanallarının YouTube ve yayıncılar açısından çuvallamasının birkaç farklı nedeni var. En önemli nedeni YouTube’un sansür uygulamalarının yetersiz kalması ve reklam uygulanmaması gereken sayfalarda reklam göstererek yayıncıları ürtkütmesi. Halkla ilişkiler konusunda 2017 yılında çuvallamayı başaran YouTube, dolaylı olarak çocuk parkı haline gelmeye başlıyor ve buna rağmen reklam gelirlerinde kan kaybediyor.

YouTube’un düşüşünün bir diğer önemli nedeni artık pastanın başında Twitch gibi güçlü bir rakibin oturması. Twitch kullanıcılara daha kapsamlı bir sözleşme sunuyor ve yayıncılara çeşitli bağış opsiyonları sunuyor. YouTube’un bağış yerine sadece reklam odaklı kazanma platformu olması oyuncuların YouTube’dan vazgeçip Twitch safına göç etmesine neden oluyor.

Görünen o ki, çocuk parkı olmaya aday olan YouTube için işler 2017 yılında sanıldığı kadar iyi gitmedi. Eğer sizin de YouTube oyun kanalı açmak gibi fikriniz varsa artık elde edeceğiniz gelirin geçtiğimiz senelere kıyasla daha düşük olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

7 Yorum
Murad avatar
Murad • 11 ay önce
Aga şahsen ben youtube'a sahip olsam samimi söylüyorum bir ekip kurarım sonrada ne kadar çöp gereksiz zeka geriliği içeren içerikleri cayır cayır kaldırırım kanalları da siler geçer giderim. Bu nedir lan böyle arama çubuğuna "slime videoları" yazın bir bakın 20 milyon sonuç çıkıyor. Bu verdiğim en masum örnek. Çöplüğün kralına döndü youtube. En başından para kazanma işini bütün vatandaşlara eşit bir şekilde verdiler ama farkına varmadıkları şey 7 yaşındaki velet bile video yüklemeye başladı. off daraldım yemin ediyorum
panicx901 avatar
panicx901 • 11 ay önce
Böyle yaparsan Youtube'un tüm kimyasını bozarsın insanlar korkar kanal açmaya video yüklemeye Youtube'da bu dediğini düşünmüştür 1-2 kişiden oluşmuyor binlerce çalışanı var.
DaftPunk avatar
DaftPunk • 11 ay önce
YouTube’un 2017 kazancının %69’unu oyun video içerikleri demişsiniz
2016 olması gerekmiyor mu? yani zaten 2017'de kesinleşmiş bir kazanç varken neden bir anda 2017'den %50 düşüyor.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Hayır arada kategorisel farklılık var. 2017'de bu içerikler kazancının %69'unu oluşturuyor fakat bu dilim 2016 yılında elde edilen gelirden %50 daha düşük.
blizzard3 avatar
blizzard3 • 11 ay önce
Youtube sadece cocuklarin izledigi bir kanal olarak gormek benim gibi video cekenlere buyuk haksizlik ayrica youtubeda yemek kanallari teknoloji kanalarida cok webtekno gibi yada baris ozcan gibi
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Bu platformun gücünü çocuklardan aldığı gerçeğini değiştirmiyor ki sayın dlizzard3. YouTube'da saydığınız kanallar maalesef YouTube'un reklam gelirinin %69'unu oluşturmuyor. %69'u oyun içerikleri oluşturuyor ve bu içeriklerin büyük oranda takipçileri çocuk ve genç kitlesi.
HamdiCetin avatar
HamdiCetin • 11 ay önce
Yemin ederim yeter bu kadar kanal bu kadar video. Önce girer 2 - 3 komik video izlerdik nereye tıklasam oyun oyun oyun her taraf oyun videoları çeken veletlerle doldu.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.