Giriş Yap / Kayıt Ol

Akismet, WordPress'in kurulduğu anda sistem içerisinde varsayılan olarak pasif konumda gelen, WordPress altyapısındaki siteleri istenmeyen yorumlardan koruyan bir spam filtre servisi ve spam eklentisidir. Akismet ismi “Automattic and Kismet” in kısaltmasından oluşuyor. Automattic ise Akismet'in gelişimini sağlayan ve aynı zamanda WordPress'in Co-Founder'ı olan Matt Mullenweb'in şirketidir.

Akismet blogunuza gelen yorumları ve pingbackleri kendi özel algoritmasıyla yakalıyor ve bloglarınızdan yorum spam ayıklama olayını tarihe gömüyor. Öğrenme ve gelişme yeteneklerine sahip olan Akismet'in spam algoritması sürekli değişiyor ve üst düzey bir performans sunuyor.

Akismet'in tek dezavantajıysa bazen spam olmayan yorumları da algoritmasındaki şartlarla uyuşması halinde spam olarak kabul etmesi fakat geliştirilen yeni sistem sayesinde bu sorun bir nebze de olsa aşılabiliyor. 2013 Yılının sonunda yayınlanan rapora göre Akismet'in 83 milyar spam yorumu engellediği açıklandı. Ayrıca kendi WordPress blogunuzda Akismet'i kullandığınızda da kullanım süresi boyunca gün ve gün eklentinin kaç adet yorumu engelleyebildiğini, bu engellemelerin sonucunda size ne kadar zaman kazandırdığını görebiliyorsunuz.

Akismet

Akismet Ayarları

Akismet'i kullanmak için üst seviye bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Çünkü yazılımın zaten kendisi oldukça yetenekli bir şekilde spam yorumları engelleme işini yapıyor. Yine de WordPress panelinizden Akismet'in ayarlarına giriş yaptığınızda Akismet size birkaç ufak tercih seçeneği sunuyor.

Örneğin; “İstenmeyen e-postayı her zaman denetlemeye al” seçeneğini seçerseniz algoritma nedeniyle arada kaynayan üç beş yorumu da kurtarıp, hem tüm yorumların gerçek olduğu hem de spam yorumlardan tamamen uzakta kaldığınız bir Akismet deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Akismet API Anahtarı

Akismet eklentisini WordPress'de aktif hale getirmek ve kullanabilmek için öncelikle benzersiz bir API anahtarına sahip olmanız gerekiyor. Bu API'yi almak için ise mutlaka bir WordPress hesabınızın olması gerekiyor.

Ücretsiz bir API anahtarı almak için İnternet tarayıcınızdan akismet.com internet adresini girdikten sonra üst kısımdaki menüden Plans & Pricing menüsüne giriş yapıyoruz. Bu kısımda Akismet size profesyonel yedekleme ve spam paketleri sunabileceği paketleri gösterecek. Ücretsiz olarak API anahtarına sahip olmak için “Basic” planı seçerek devam edeceğiz.

Eğer WordPress üyeliğiniz varsa bu kısımda “I Have Already WordPress Account” linkine tıklayarak kendi WordPress hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Eğer WordPress hesabınız yoksa öncelikle buradaki formdan kendinize bir hesap oluşturup ardından e-postanıza gelen linkle doğrulamanız gerekecektir.

Bir sonraki adımda isim ve soy isim bilgilerini yazdıktan sonra ödeme kısmındaki butonu en sona çektiğimizde ödeme tutarı 0 dolar olacak ve ödeme yapmamıza gerek kalmadan API anahtarı verilecektir. Aldığımız bu API'yi WordPress panelimizden Akismet'e girdikten sonra blogumuzu Akismet korumasına  

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.