Giriş Yap / Kayıt Ol

API (Application Programming Interface), bir uygulamaya ait işlevlerin başka bir uygulamada da kullanılabilmesi için oluşturulmuş bir arayüzdür. Yani basitçe, A uygulamasının özelliklerini B uygulamasında da kullanabilmemizi sağlayan yapıya API diyoruz.

API

API Açılımı

API ingilizce açılımı ile Application Programming Interface, Türkçeye çevrildiğinde Uygulama Programlama Arayüzü olarak tanımlanan kelimenin Türkçe kısaltılması ise UPA'dır.

API Kullanımı

API'ler genellikle web geliştiricileri ve program geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır. Bir programın farklı bir servisin özelliğinden de faydalanması gerektiği zamanlarda API kullanarak bu fonksiyonların tam olarak yerine getirilmesi gereklidir. Çoğu zaman kullandığınız WM Aracı'nın webmasterlar için hazırlamış olduğu araçların dahi birçoğu API kullanarak hazırlanmıştır.

API'leri genelli servislerin kendileri geliştiricilere sunmaktadır. Bugün Google ve Facebook başta olmak üzere aktif olarak kullanılan birçok servis geliştiricilere yardımcı olmak için kendi üretmiş olduğu API'ler ile destek sunmakta ve daha iyi yazılımların meydana gelmesine yardımcı olmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.