birliktesatalim
reklam
reklam

Akne Nedir? Sivilceler Neden Çıkar ve Ne İyi Gelir?

Akne Nedir? Sivilceler Neden Çıkar ve Ne İyi Gelir?

Akne, yağ salgılayan ve taşıyan kanalların tıkanması sonucu sivilce yoluyla ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Rahatsızlık ergenlik döneminde başlar ve orta yaşta da devam edebilir. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde akne, kadınlara göre daha sık görülen bir hastalıktır. Çoğunlukla yüz ve sırt bölgelerinde meydana gelen sivilceler, yine vücudun çeşitli bölgelerinde kendini gösterebilir. Akne oluşan bölgede iltihaplı şişkinlikler oluşur ve bazı kötü sivilcelerin vücutta iz bırakabildikleri de bilinmektedir. Aknelerin meydana gelmesinde genetik, hormonlar önemli bir rol oynar. Ancak sivilce halk arasında da anıldığı gibi beslenmede yapılan hatalar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bunun dışında daha büyük aknelerin oluşmasında ve yine sivilcelerin cilde verdiği zararın artmasında yanlış tedavi yöntemleri ve kalitesiz kozmetik ürünler de önemli rol oynamaktadır. Ayrıca hormon ilaçlarının sivilceleri arttıran yan etkileri bulunabilmektedir. Testosteron ve sivilceler arasında doğrudan bir ilişki bulunmayabilir, ancak çoğu vakada hormonla sivilce birlikte yükselirken, bazı vakalarda hormon durumu normal olsa da yağ kanalları ve hücreleri bu hormona daha çok tepki verebilirler. Peki, aknelerin azalması için biz neler yapabilir ve nelere dikkat edebiliriz?

Sivilcelere Ne İyi Gelir? Sivilceler Neden Çıkar?

Sivilcelere neyin iyi geldiğinden önce, neden çıktığını iyi öğrenmek lazımdır. Sivilceler cildimize büyük zararlar verebildiği için bu konuda hatalı davranmamak oldukça önemli. Sivilceler gözeneklerin tıkanması yoluyla ortaya çıkarlar. Dolayısıyla gözenekleri açmak bu noktalarda iltihap toplanmasının önüne geçebilir. Yani iki şeyi hedeflemeliyiz. Gözenekleri açabilmeli ve açamadığımız gözenekler olursa da vücudumuzun daha az iltihap üretmesi konusunda cildimize yardımcı olmalıyız. Önce ilk aşama için neler yapabileceğimizi listeleyelim.

 • Yüzümüzü sabunla ve ılık suyla iyice temizlemek.
 • Gözeneklere yönelik cilt bakımı yapmak ve buna yönelik kaliteli, faydalı kremlerden faydalanmak.
 • Kalitesiz kozmetik ürünlerinden kaçınmak, gözenekleri kapalı tutacak makyaj malzemelerini daha nadir kullanmak.
 • Dermatolog ve aile hekimimizden bu konuda tavsiye alalım.

Aknelerle mücadele ederken diğer önemli noktanın da iltihap üretimi konusunda vücudumuzu dizginlemek olduğunu söylemiştik. Cildimizi ne kadar temiz tutarsak tutalım kısa süreli tıkanıklarda dâhil gözenek iltihap dolabilir ve bu da akne oluşumunun en büyük nedenidir. Buna karşı yapmamız gerekenleri de aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz.

 • Yağlı ve şekerli gıdalar tüketmeyi azaltmalıyız. Yağ ve şeker vücudumuzun iltihap üretimini en hızlı arttıran maddelerdir.
 • Koruyucu maddeli gıdalar ve içeceklerden de elimizden geldiğince uzak durmalı ve doğal yiyeceklerle aramızı ısıtmalıyız. Yeşillik tüketimini arttırmalıyız.
 • Cildimizi güçlendirecek maddeleri daha sık kullanmalıyız.
 • Stresli bir yaşantımız varsa sakinliğe önem vermeliyiz. Sakin kalmayı öğrenebildiğimizde ve stresi hayatımızdan uzaklaştırabildiğimizde cildimiz de dâhil olmak üzere pek çok sağlık sorunumuzu aştığımızı göreceksiniz.
 • Düzenli uykunun kıymetini bilelim, erken yatıp erken kalkalım.
 • Dermatolog, aile hekimi ve eczacımızdan da bu konuda tavsiye alalım.

Unutmayın sivilceler hayatlarımızı oldukça olumsuz etkileyen, göründüklerinden daha tehlikeli ve sinsi hastalıklar arasında yer alırlar. Onlarla mücadele ederken modern tıp en büyük destekçimizdir. Bundan ötürü doktorları bu konuda yaşadığımız sorunlarla ziyaret etmemiz oldukça önemlidir.

Son olarak, sivilceli bir cilt bir paradoksu da maalesef tetikleyebilmektedir. Ergenlik dönemi herkes için oldukça stresli geçebilen bir dönemdir. Bu dönemde tetiklenen cilt hastalıkları da stresi arttırabilir ve yine bu artan stres maalesef cilt hastalıklarını arttırabilir ve şiddetlerini çoğaltabilir. Bu nedenle özellikle gençlerin bu hastalıktan dolayı stres olmamaları, bunun insanların yaşantılarının doğal bir parçası olduğunu anlamaları oldukça önemlidir. Bu sayede gençler doğruluğu kanıtlanmamış, riskli tedavi yollarına da yaklaşmayarak tenlerini güvende tutabilirler.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al