Giriş Yap / Kayıt Ol

Alıntı İçerik, sitenize bir içerik eklerken, bu içeriğin sadece belli bir kısmını farklı bir kanyaktan alarak içeriğinize dahil ettiğinizde ortaya çıkan içerik türüdür. İçeriğin sadece çok ufak bir bölümünde alıntı kullanmakla içeriğin tümünün alıntı yaparak kullanmak aynı şey değildir. Bir içerik içerisinde kaynak gösterilmeye de ihtiyaç duyulacağı için içeriklerde alıntı yapmak hem okuyucular hem de arama motorları tarafından hoş karşılanır ancak içeriğin tümünün veya tümüne yakın kısmının kopyalanması bu içeriği alıntı içerikten çıkararak tümüyle kopya içerik statüsüne getirir.

Google veya diğer arama motorlarının alıntı içerik konusunda belirttiği net bir oran yok. Yine de bunu içeriğinizin uzunluğuna göre kendiniz belirleyebilir ve ideal dengeyi tutturabilirsiniz. İçeriğinizin uzunluğu ve konunun gidişatına göre alıntı yapabilirsiniz ancak yaptığınız bu alıntının içeriğin sadece seyrine yön veren etmen olması ve içeriğin tümünün bu alıntılardan oluşmuyor olması gerekir.

Alıntı İçerik

Alıntı İçeriğin Zararları

Üst paragrafta da belirttiğimiz üzere alıntı içerik tanımına uygun şekilde alıntılama yapmanızın içeriğinize herhangi bir zararı dokunmayacaktır ancak içeriğinizin tümünü alıntı içerikten ibaret meydana getirmek veya içeriğin size ait kısmının alıntı kısmından daha az olması içeriğinizin kullanıcılar ve arama motorları tarafından kopya içerik olarak algılanmasına neden olabilir.

Kopya olarak algılanan içerik ise; 

  • Arama motorlarında daha düşük sıralama elde edebilir.
  • Kullanıcılara değer katmadığı için sayfadan çıkış oranı yüksek olabilir.
  • Sitenin markalaşma değeri zedelenebilir.
  • Arama motorları içerik hırsızı olmakla sizi suçlayarak sitenizi cezalandırabilir.
  • İçeriğin telif haklarına tabii olması halinde yasal süreç ve soruşturmalar başlatılabilir.

Alıntı İçerik Kontrolü

Alıntı içerik kontrolü yapmak için internette birçok faydalı araç yer alıyor. Bu araçlar içeriğinizin belli bölümlerini Google ve benzeri arama motorları üzerinde tarayarak birebir içeriğinizle uyuşan bölümlerin olup olmadığını analiz ediyor ve içeriğinizin ne kadarının alıntılandığı saptayarak size alıntılanmış içerikler için bir skor veriyor. Örneğin, bir içeriğin %75 ile %100 oranında altınılanmış içerik olması hem sizi hem de internet sitenizi zora sokabilir. Peki, alıntı içerikleri kontrol etmek için hangi araçlardan faydalanabilirsiniz?

Bu konuda WM Aracı Blog’da hazırlamış olduğumuz Özgün İçerik Kontrolü için Kullanabileceğiniz 6 Ücretsiz Araç listemizdeki araçları değerlendirerek ücretsiz şekilde, oluşturmuş olduğunuz içeriklerin ne oranda özgün ve ne oranda alıntıya sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.