Giriş Yap / Kayıt Ol

Timeout (Zaman Aşımı), internet kullanıcısının sunucuya gönderdiği bir isteğin (örn. bir sayfayı yüklemesi) sunucunun beklediği yanıt süresinden daha yüksek olması durumunda meydana gelen bir çeşit hatadır. Timeout sorunuyla genellikle internet sitelerinde, internet sitelerinden bir istek talebinde bulunduğunuzda ve formlarda yaşayabilirsiniz.

Bazı durumlarda internet sitesine giriş yaparken de Timeout sorunuyla karşı karşıya kalabilir ve erişiminizi kaybedebiliriz. Timeout sorununu yaşadığınız uygulayabileceğiniz en mantıklı ve basit çözüm sayfayı yenileyerek aynı isteği sunucuya tekrardan göndermek yani yaptığınız bir önceki işlemi tekrar etmektir. Böylece eğer geçici bir timeout sorunu yaşıyorsanız zaman aşımı sorunu ortadan kalmış olacaktır.

Timeout

Timeout Hatası

Timeout (Zaman Aşımı) Hatası, en basit şekilde bağlantınızın süresinin dolması olarak açıklayabiliriz. Örneğin bir internet sitesinde kullanıcı girişi yapıyorsunuz ancak bağlantınız oldukça yavaş ve sorunlu. Bu durumda Timeout hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Sizin bağlantı hatanız nedeniyle bu sorunla karşılaşabileceğiniz gibi pekala sunucu kaynaklı nedenler dolayıyla da Timeout hatasını görebilirsiniz.

Özellikle sunucunun internet hattında bir sorunun olması veya sunucunun göndermiş olduğunuz isteği olması gerekenden daha uzun sürede işlemesi halinde bağlantınızın süresi dolabilir ve Timeout hatası sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Timeout hatası birçok yerde karşınıza 408 kod numaraları HTTP durum koduyla birlikte çıkabilir. Eğer 408 Request Timeout sorununu yaşıyorsanız bir alt başlığı değerlendirebilirsiniz.

408 Request Timeout

408 Request Timeout hatasıyla sıklıkla internet kullanıcıları bir sayfaya gönderdikleri sunucu isteğinin geri dönmemesi şeklinde karşılaşabilirler. Bu durumda bağlantınızın süresinin sona erdiğini size bildiren bir HTTP durum kodu mesajı ekranda belirir. 

Bu durum kodu kullanılan sunucu, sunucu yazılımı ve hatta web yazılımına göre farklılık gösterebilir ancak genelde “408 Request Timeout”, "HTTP Error 408 - Request Timeout”, “408 - Bağlantı Zaman Aşımına Uğradı” gibi farklı karşılama mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz. 408 Request Timeout hatasını çözümlendirmek için aşağıdaki adımları birer birer deneyebilirsiniz.

  • İnternet sayfasını yenileme tuşuna basarak veya adres çubuğuna işlem yaptığınız adresi tekrardan yazıp Enter’a basarak bağlantının yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle internet bağlantısının yavaş olması durumunda zaman aşımı hatalarının ortaya çıktığını unutmayın.
  • Eğer 408 Request Error tarzı bir hatayla bir internet mağazasından alışveriş yaparken karşılaşıyorsanız kesinlikle sayfayı yenileme işlemini tekrardan uygulamayın. Bunun yerine hedef internet sitesinin ana sayfasına gitmeyi deneyin. Zira bu durumda aynı siparişiniz tekrarlanabilir ve farkında olmadan birden çok satın alma için faturalandırılabilirsiniz. Tekrardan denediğinizde aynı şekilde zaman aşımı hatasını alıyorsanız aşağıdaki çözüm yollarından birini deneyin.
  • Zaman aşımı hatasını internet bağlantınızın hızı nedeniyle yaşıyor olabilirsiniz. Farklı internet sitelerini ziyaret ederek internet bağlantınızın hızını test etmeye çalışın. Eğer internet bağlantınız gereğinden fazla yavaşsa önce internet bağlantınızın hızını yükseltmek için çözüm yollarına başvurun.
  • HTTP 408 hatası ,nternette en sık karşılaşılan durum kodlarından biridir. Çok büyük ve popüler internet sitelerinde bile zaman zaman bu hatayla karşı karşıya kalınabilir. Bir kaç dakika sonra siteye tekrardan giriş yaparak işleminizi gerçekleştirmeye çalışmak sorununuzu çözümlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Tüm çözüm yollarını denemenize rağmen hala HTTP 408 kod numaraları hatayla karşılaşıyorsanız, kullandığınız internet sitesinin yöneticilerine durumu bildirerek sunucu taraflı sorunların kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.