Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

OS (Operating System) veya Türkçesiyle İşletim Sistemi, bilgisayarın donanımlarıyla haberleşmesini sağlayan ve yazılımları kontrol eden ana yazılımdır. Her bilgisayarın veya cihazın kullanılabilmesi için öncelikle içerisinde mutlaka bir OS'in olması gereklidir. Zira OS donanımları kontrol eden ana yazılım olduğu gibi yazılımların da tam olarak işlevini yerine getirmesine yardımcı olan bir üst yazılımdır.

İşletim sistemleri genellikle teknoloji marketleri içerisinde ve bilgisayar teknolojisi dükkanları içerisinde satılmaktadır. Açık kaynak kodlu olarak dağıtılan Linux vb. İşletim sistemi sürümleriniyse internetten ücretsiz indirebilir veya belirlenen ücret karşılığında orijinal kurulum medyasının adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

OS

Geçmişten günümüze kadar yayınlanmış olan tüm işletim sistemleri ya komut tabanlı ya da kullanıcı grafik tabanlı olarak yayınlanmıştır. Örneğin Microsoft'un MS-DOS işletim sistemi komut tabanlı bir işletim sistemiyken, Windows XP grafik arayüzlü bir işletim sistemidir.

Linux dağıtımları gibi bazı işletim sistemleri tüm bilgisayarlarda kullanılırken Apple'ın Mac OS'i ise yalnızca Apple tarafından üretilen Macintosh içerisinde kullanılabilir. Günümüzde hala aktif olarak kullanılan işletim sistemleri ise şunlardır;

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.