Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Antibiyotik, vücudumuza giren zararlı mikrobiyotik canlıları engellemek amaçlı kullandığımız ilaç, serum ve iğne gibi sağlık unsurlarının geneline verdiğimiz isimdir. Antibiyotik ilaçlar genellikle 48 saat içerisinde yoğun etki ederler ve gerekli olmadığı durumlarda kullanımları tavsiye edilmez. Dolayısıyla kullanırken doktor gözetimi oldukça önemlidir. Aynı zamanda antibiyotik türleri de birbirlerinden farklıdır, bu da kullanımda dikkatli olunması gerekliliğini bizlere tekrardan hatırlatmalıdır.

Antibiyotik türleri dar spektrum ve geniş spektrum olarak ayrılır. Doktorlarımız kimi zaman vücudumuza zarar vermekte olan bakteri çeşitlerinin neler olduğunu bilirler ve özellikle onlara yönelik bir reçete hazırlarlar. Bu durumda geniş bir etki alanı olan ilaçlara ihtiyacımız olmayacağından dar spektrumlu ilaçlar reçetede kendilerine yer bulur. Bazı durumlardaysa tedavi süreci daha genel işler. İşte bu durumda da diğer bir tür olarak adını andığımız geniş spektrumlu ilaçların kullanılması oldukça doğal ve sık denk gelinen bir durumdur.

Antibiyotik

Antibiyotiklerin Etki Mekanizması

İlaç türü ülkemizde eczanelerden ancak bir uzmanın izni ve tavsiyesi ile temin edilebiliyor. Bunun sebebi de elbette ilaç türünün hastalıklarımıza nasıl bir etki ile savaş açtığı diyebiliriz. Antibiyotiklerin etki mekanizması, hücreye yıkıcı etki oluşturmak üzerine çalışır. Hücre duvarını aşındırarak bakteriyi yok eden bir formüle sahiptirler. Tıbbi malzeme grubunda sayılan bu ürünleri oluştururken de yine mikroorganizmaların kullanıldığı görülebilmektedir. Bazı ilaç gruplarında faydalı mikroorganizmalar vücutta çoğaltılarak, zararlıları yok etme üzerine kurulu bir etki mekanizmasının uygulanması söz konusudur.

Antibiyotik grubundaki ilaçların adlarının anılması gerekirse, çoğunlukla Penisilin ilacının saflaştırılması yoluyla ortaya çıkarıldıklarını görebiliriz. Bu ilaçlar mantarların, yosunların ve küflerin biyosentez ya da kimyasal yollarla salgıladıkları mikroorganizmaların elde edilmesiyle oluşturulabilmektedir.

Elbette günümüz ilaç sanayisi sadece bahsi geçtiği gibi organik bir sisteme bağımlı kalmıyor. Birçok antibiyotik markasının suni yollarla da ilaç üretiminde bulunduğu görülmektedir.

Antibiyotik ve Alkol

İlaç türü ile birlikte akıllarda yer edinen en önemli soru işaretlerinden bir diğeri de alkol ile kullanımı üzerine. İlaç tüketildiğinde içerisindeki maddeler alkol ile etkileşime geçtiğinde kalp ritmi bozuklukları, mide bulantısı ve şiddetli baş ağrısı dahil birçok sorun yaratabilmektedir. Dolasıyla ilaç tükettiğiniz dönemlerde alkolden uzak durmanızı tavsiye edebiliriz.

Burada asıl nokta ise oldukça önemli. Alkol ile sorun yaratan ilaçların sadece antibiyotik ailesine ait olması gerekmiyor. Böyle bir yanlış anlaşılma mevcut olmasına rağmen asıl sorun kaynağının çeşitli etkin maddeler olduğunu söylemeliyiz. Eğer ilaç içeriği kısmında metronidazol, tinidazol ve trimetoprim-sulfametoksazol maddelerinden herhangi birisi yer alıyorsa özellikle alkolden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.