Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Antioksidan, molekülleri okside olma durumundan korunmasında rol oynayan diğer moleküllere verilen isimdir. Okside olan moleküllerde bozulmalar meydana gelir. Bundan ötürü hücreler ve dolayısıyla canlı organizmalar kolaylıkla zarar görebilmektedir. Antioksidan moleküllerin vücuda alınması bu durumun önüne önemli bir ölçüde geçilebilmesini kolaylaştırmaktadır. Unutmamak lazım oksidan ya da antioksidan bir besin türünden ziyade kimyasal maddelere verilen bir isimdir. Bu maddeler çeşitli reaksiyonlar yaratmakta oldukları için de gündelik hayatlarımıza ve sağlıkla ilgili başlıklarımıza dâhil olmuşlardır. Bu moleküllerin direkt olarak besin olmadıklarını dile getirdik, fakat yine de bazı besin gruplarında daha yoğun bir şekilde bulundukları da bir gerçek elbette.

Antioksidan Besinler

Aslında büyüklerimizin bizlere faydalı olduğunu belirttiği besinlerin birçoğunun aynı zamanda antioksidan olarak vücutlarımızı koruma durumu da vardır. Fakat elbette yiyecekler bunlarla sınırlı değil.

Antioksidan

Fasulye, pancar, ıspanak ve lahana gibi sebze türleri oldukça yoğun antioksidan yuvalarıdır. Tüketilmeleri okside işleminin önüne geçmekte önemli rol oynayabilmektedir. Diğer bir deyişle eğer hücrelerimizin sağlıklı kalmasını amaçlıyorsak, bu yiyecekleri tüketmemizde büyük fayda vardır.

Fakat elbette besinler bunlarla sınırlı değil. Ahududu, çilek ve yaban mersini gibi meyvelerle birlikte anılabilecek diğer antioksidan yiyecekler arasında enginar ve hatta bitter çikolata da yer almaktadır.

Aynı zamanda antioksidanlar takviye olarak kapsüller halinde de satılabilmektedir. Eğer gıda olarak tüketilmesinde sorunlar yaşıyorsanız, doktorunuz tavsiyesi ve önerileri altında takviye alarak da vücudunuzun bu ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.