Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Beta glukan, bağışıklık sistemi de dâhil olmak üzere vücudu destekleyici lifler bütününe verilen isimdir. Beta sembolü ile ifade edilir. Kalp sağlığına ve kolesterole yaptığı katkılarla sıkça anılan Beta-glukan besinlerin diğer liflerden olan temel farklarından birisi de çözünebilir yapılarıdır dememiz mümkün. İçeri beta glukan yönünden zengin olduğu bilinen pek çok gıdaya diyet listelerinde sıkça denk geliriz. Aynı zamanda destekleyici besin gruplarının birçoğu gibi takviye ile alınması da mümkündür. Yine de takviyeye ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeden önce doktorunuzdan tavsiye almanızı önemle rica ederiz.

Diğer lifler gibi β-glukan lifler de çoğunlukla sebze ve meyve gibi bitki formlarındaki çeperlerde bulunurlar. Bitkiler bu formları çevreden gelebilecek sorunlarla mücadele etmek için kendi çevrelerinde geliştirirler ve bizim onları kabuk olarak saymamız da sıkça yaşanan durumlardan birisidir.

Beta Glukan

Beta Glukan Faydaları

İçeriği zengin besinleri tükettiğimizde ilk elde edeceğimiz şey bağışıklık sistemimizin güçlenmesi olacaktır. Tabii beta glukan faydaları bununla da sınırlı değil. Kolesterol ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçmesi nedeniyle bu rahatsızlıklardan müzdarip pek çok insan hem gıda olarak hem de takviye olarak beta glukan tüketmektedir.

Beta Glukan Nelerde Var?

Özellikle maya türleri başta olmak üzere, mantarların da beta glukan açısından zengin oldukları bilinmektedir. Özellikle reishi ve maitake mantarları bu noktada öne çıkar ve fırıncı mayası da onlara eşlik eder diyebiliriz. Yine de tüketimi ve bulunması çok daha kolay olan yulaf ve buğday da bu açıdan eksik kalmaz denilebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.