wmaraci reklam

Beta Nedir? Açık Beta ve Kapalı Beta

Beta Nedir? Açık Beta ve Kapalı Beta

Henüz gelişim sürecini tamamlamamış olan ve geliştiriciler ile kullanıcılar tarafından sistem hatalarının bulunması, rapor vermeleri için yayınlanan yazılım sürümüne beta denir. Beta süreçleri daima sorunlu süreçlerdir bu nedenle son kullanıcıların deneyimine uygun olarak hazırlanmamışlardır. Beta sürümlerini kafanızda hataları tam olarak giderilmemiş deneme sürümleri olarak canlandırabilirsiniz.

Bir yazılım için Beta sürümü dağıtılmasının asıl amacı; başta geliştiriciler olmak üzere kullanıcıların yazılımı denemesi ve karşılaştıkları sorunları yazılım geliştiricisi veya geliştirici ekibine bildirmesidir.

Beta sürümleri kullanıcıların karşısına yaygın olarak iki farklı şekilde çıkar. Bunlardan  açık beta ve kapalı betalardır. Beta sürümlerinin tamamı ücretsizdir ve para karşılığında satılmazlar

Açık Beta Nedir?

Açık beta sürümleri yalnızca geliştiriciler için değil, tüm kullanıcıların test edilmesi için sunulan yazılım sürümleridir. Örneğin siz son derece normal bir kullanıcısınız ve merakla bir yazılımın yeni sürümünü bekliyorsunuz, beta süreci eğer açık betaysa bu sürüme katılarak sürümü test edebilir ve bir kullanıcı olarak karşılaşmış olduğunuz sistem hatalarını geliştiricilere bildirebilirsiniz. Böylece yazılımdaki hatalar daha çabuk bulunup giderilir ve yazılımın final sürümü sunulabilir.

Kapalı Beta Nedir?

Kapalı beta ise yalnızca seçilmiş kişiler ve çoğunlukla sistem geliştiricileri tarafından test edilmesi için sunulan yazılım sürümleridir. Kapalı betaya genellikle bir davetiye usulüyle katılım alınır. Şimdilerin en popüler e-posta servislerinden biri olan Gmail dahi ilk çıkış yaptığında kapalı beta olarak sunulmuş ve yalnızca davetiye sahipleri tarafından kullanılabilir hale getirilmişti. Beta sürecinden sonra final sürümü çıkış yapmış ve Gmail tüm kullanıcılara açık hale getirilmiştir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 2 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
 • 3 Safari
  Haydar taştan Safari Windows ücretli’mi... Safari
 • 4 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 5 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al