wmaraci reklam

Bilim Nedir? Bilim Kurgu ve Bilim Haberleri

Bilim Nedir? Bilim Kurgu ve Bilim Haberleri

Einstein'a göre Bilim, her türlü düzenden yoksun duyu verileriyle, düzenli düşünceler arasında uygunluk sağlama çabasıdır. Bir diğer ünlü bilim adamı olan Bertrand Russell ise bilimi, gözlem ve gözleme dayalı akıl yürütme yoluyla yasa bulma çabası olarak tanımlamıştır. Bilim, insanın merak içgüdüsü ile ortaya çıkmış ve insanların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmasına yardımcı olmuş, insanların bilinmeyeni keşfetmesini sağlamış, sürekli gelişim gösteren bir olgudur. Bilim yüzyıllar içinde birçok alt dala ayrılmıştır. Tüm bilim dalları evrenin bir bölümünü kendine konu alır ve bilimsel yöntemlerle gerçekliğe dayanan yeni yasalar bulmak amacıyla deneyler yaparlar.

Bilim Kurgu

Bilim kurgu, gelecek ile ilgili varsayımların mevcut olmayan bilim ve teknoloji unsurları ile oluşturulmasına verilen isimdir. Günümüzde bilim kurgu birçok sanat dalına ilham kaynağı olmuştur. Bunların başında kitaplar ve filmler gelir. Bilimin hızla gelişmesinden ilham alan yazarlar, gelecek ile ilgili hayalî hikâyeler üretmeye başladılar. Bilim kurgu genel olarak alternatif zaman dilimlerini, bilinen doğa yasalarına aykırı teknolojik gelişmeleri, zamanda yapılan yolculukları, uzayı ve uzaylıları konu alır. Bilinen ilk bilim kurgu olgusunun temeli 2. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Bilim Haberleri

Teknoloji sayesinde insanlar tüm haberlere saniyeler içinde ulaşabilmektedir. Bilimin hızla gelişim göstermesi sebebiyle, bilim hakkında çıkan haberlerde her gün artış görülmektedir. Neredeyse her gün yeni bir icat, yeni bir buluş haberi duyulmaktadır.  Özellikle NASA, bilim hakkında en güncel haberleri bulabileceğimiz güvenilir bir kaynaktır. NASA uydu kullanarak uzaydan yaptığı canlı yayın sayesinde oldukça fazla takipçi kazanmıştır ve bilim haberlerine yeni bir yorum getirmiştir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 2 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
 • 3 Safari
  Haydar taştan Safari Windows ücretli’mi... Safari
 • 4 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 5 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al