kripto para yorum
wmaraci

Burjuva Nedir?

Burjuva Nedir?

Burjuva, işçi ya da, soylu sınıflarına dâhil olmayan buna karşın gücünü zenginliği, ticari konumu ve eğitimi sayesinde elinde tutabilen kentli kişi. Burjuvaların bulunduğu sosyal sınıfa burjuvazi denilmektedir. Burjuvalar ticari eylemlerinde işveren konumunda yer alırlar, bundan dolayı da politik düzlemde işçi sınıflarıyla aralarında bir çekişme bulunur. Aynı zamanda sınıf bilincine sahip burjuvazi, dünyanın neredeyse her yerinde etkili bir yaptırım gücüne de sahiptir ve bu nedenle güçlü bir gruptur diyebiliriz.

Burjuvalar dünya genelinde demokrasilerin halk seviyesine inebilmesinde önemli etkileri olmuştur. Bununla birlikte sermaye sahipleri olduklarından ötürü demokrasileri yine kendi çıkarlarına yönelik hareket ettirmeleriyle her çağda eleştirilerin odağı olmuşturlar. En basit haliyle burjuvazi sınıfının hem soylular, hem de işçi ve köylü sınıfları tarafından pek haz edilmeyen bir grup olduğunu söyleyebiliriz.

Burjuva

Burjuva Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Elbette kavram olarak burjuva, çok daha yakın tarihlerde ortaya çıkmış olsa da, bir sınıf olarak çok geniş ölçeklere ulaşmayan burjuvaların varlığı çok uzun tarihlere dayanmaktadır. Bununla birlikte Burjuva ve Burjuvazi kelimelerinin 16. yüzyılda sıklıkla kullanıldığını ve 19. Yüzyılda da ‘Kapitalist’ anlamına gelecek şekilde kullanıldığını görebiliyoruz.

Fakat söylediğimiz gibi ticaretle uğraşması sayesinde güç elde edebilen, buna karşın soylu da olmayan kentli tüccarlar elbette 16. Yüzyıldan çok daha önce de varlardı. Yine bu tüccar ve tacir kentliler yönetimlere sözlerini geçirebildikleri güçlere de sahiptiler. Dolayısıyla burjuvanın ve burjuvazi sınıfının varlığından bahsederken tarihsel yapılarının ortak olduğu diğer grupları da unutmamak oldukça önemlidir. Zira tüccarlar hangi noktada burjuva olarak anılmaya başlandı net bir şekilde söylemek pek mümkün değil ve net çizgiler de bu tip konularda karşımıza çıkmıyorlar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al