wmaraci reklam

Touchpad Nedir? Touchpad Kapatma ve Touchpad Ayarları

Touchpad, özellikle Laptop bilgisayarlarda yer alan ve fare işlevini gören dokunmatik yüzeydir. Bu yüzey ve üzerindeki tuşlar yardımıyla kullanıcı harici bir fareye gereksinim duymaksızın Touchpad yardımıyla bir farenin gerçekleştirebileceği tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Tıpkı standart bir bilgisayar faresinde olduğu gibi Touchpad’in de yanında temel kontrolleri sağlamaya yardımcı olan iki tuş yer almaktadır.

Touchpad Kapatma

Eğer bilgisayarınızda ekstradan bir harici fare kullanıyorsanız bu durumda klavyeyi kullanırken elinizin Touchpad’e değerek istenmeyen işaretlemeler ve tıklamalar gerçekleştirmesinin önüne geçmek için Touchpad’i devre dışı bırakabilirsiniz. Touchpad’leri yazılımsal veya donanımsal olarak devre dışı bırakabileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor.

Bazı Touchpad’lerin köşesinde ufak bir çıkıntı yer alır. Buraya parmağınızla bir veya iki kere dokunduğunuzda otomatik olarak donanım kendini devre dışı bırakır ve Touchpad’i siz tekrardan bu panel üzerinden aktif hale getirinceye dek pasif konumda kalır.

Touchpad’inizin üzerinde tıpkı buna benzeyen bir kontrol mekanizması yer almıyorsa o halde bilgisayarınızın yazılım gücünden faydalanarak Touchpad’i kapatabilirsiniz. Yine de tüm bilgisayarlarda yer alan Touchpad donanımı farklı olabileceği için bilgisayarınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını öğrenmek için her ihtimale karşı kullanım kılavuzuna göz atmayı unutmayın.

İkinci yöntem ise Touchpad’i yazılım yardımıyla devre dışı bırakmaktan geçiyor. Touchpad’in yazılımı tam olarak cihazına yüklendiği taktirde mutlaka Touchpad’iniz bilgisayarınıza da yansıyacaktır. Bilgisayarınızdan yazılımsal olarak Touchpad’i devre dışı bırakmak için;

 • Denetim Masası”na giriş yapın ve ardından arama çubuğuna “Fare” yazın.
 • Karşınıza gelen arama sonuçlarından “Fare” seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi karşınıza “Fare Özellikleri” penceresi gelecektir. Bu pencere üzerinden Donanım sekmesine giriş yapın ve Touchpad’i seçtikten sonra Özellikler’e daha sonra da Ayarları Değiştir’e tıklayın.
 • Üstteki sekme seçeneklerinden Sürücü sekmesine giriş yapın ve “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçin.

Touchpad

Touchpad Ayarları

Bilgisayarınızın Touchpad’ini daha işlevsel hale getirmek ve kendi kullanım tarzına göre kişiselleştirmek oldukça basittir. Bilgisayarınızın Denetim Masası seçeneğine girdikten sonra arama penceresine Fare yazın ve bulunan sonuçlardan Fare üst başlığına tıklayarak giriş yapın.

Şimdi burada yer alan seçenek pençelerini ve menülerini kullanarak hassasiyeti arttırabilir, düşürebilir, tıklama veya sürükle bırak gibi ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz. Unutmadan, eğer bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz Touchpad’iniz harici bir donanım yazılımı kullanıyorsa denetim masası içerisinden bu yazılımın simgesine tıklayarak da Touchpad için ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 2 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
 • 3 Safari
  Haydar taştan Safari Windows ücretli’mi... Safari
 • 4 Home Ofis
  Ömer Yıldırım Merhaba home ofis açmak istiyorum. Yurt dışından getirdiğim tekstil malzemelerini evimden çalışmak v... Home Ofis
 • 5 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al