Giriş Yap / Kayıt Ol
ersin

CopyrightCopyright (Telif Hakkı), yayınlanmış olan herhangi bir içeriğin veya ürünün içerik haklarının yasalarca belirli kişilere tanınmış olduğunun ve bu kişilerin izni olmaksızın kullanılamayacak olduğunun bir resmidir. Örneğin bir web sitesine giriş yaptığınızda bu web sayfasının en alt kısmında Copyright kısmını görebilir ve yasal süreçler için ilgili bir sayfaya gönderilen linki bulabilirsiniz. Bu sayfa içerisinde yapılan açıklamalarca veya verilen izinlerce o içerik veya ürünü kopyalayabilir veya dağıtabilirsiniz.

Örneğin bir web sitesi ana kaynağa link verilmeksizin yayınlarının kullanmayacağını belirtiyorsa ve buna karşın siz bu kaynaktaki yazıları kopyalayıp farklı bir kaynak içerisinde kullanıyorsanız telif hakkı yasasını çiğnemiş sayılırsınız. Bu durumda yayıncı kısmın sizi dava etmesi maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı bulunur.

Copyright Yazısı

Copyright yazısı genellikle yuvarlak içerisinde bir C harfinin yanına iliştirilir ve bu kısıma bir link verilir. Bazen link verilmeksizin sadece ilgili şirket adına yer verilerek de tarih ibaresi atılabilir.

Örnek WM Aracı Copyright yazısı;

WM Aracı © 2010 – 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright

Copyright Simgesi

Copyright simgesini Windows işletim sistemleri içerisinde ALT tuşuna basılı tutup 0169'u tuşlayarak oluşturabilirsiniz. Her işletim sisteminde farklı şekillerde oluşturabileceğiniz Copyright simgesini farklı işletim sistemlerinde nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için karakter haritasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradan da © simgesini kopyalayarak istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
Telif hakkı nasıl alınır?

UZMANIN CEVABITelif hakları genel olarak FSEK (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu) kapsamında korunmaktadır. Herhangi bir tescil veya kayda gerek yoktur. Eser ortaya çıkarıldığından itibaren kendiliğinden korunur. Telif hakkına konu olacak eserin ilgili eser üzerinde hak sahipliğinin ispatı açısından kolaylık sağlanması adına isteğe bağlı birtakım işlemlerin yapılması da söz konusu olmaktadır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.