reklam
reklam

Link Nedir? Link Kısaltma ve Link Çevirici

Link Nedir? Link Kısaltma ve Link Çevirici

Link, sözlük anlamı "bağlantı" olan, daha çok web tasarım sektöründe kullanılan bir terim olup, hypertext aracı kullanılarak, çeşitli sayfaları birbirine bağlayan yapıdır. Farklı bir siteye verilebileceği gibi, kendi sitenize ait konu veya sayfaya verilebilir. Çeşitli link verme yöntemleri, temel kullanım seviyesinde örnek olarak aşağıda verilmiştir. Bunların haricinde çeşitli link verme çeşitlerine, forum içerisinde arama yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3. ve 4. maddede kullandığımız _blank ve _self terimlerinin sebebi, iki farklı açılış şeklinden kaynaklanmaktadır. Blank link kullanır iseniz, vermiş olduğunuz linke bağlı hedef site farklı bir sekme veya sayfada açılacaktır, fakat self link kullanır iseniz, hedef site aktif pencerede açılacak, bir önceki sayfa kapanacaktır.

Link Kısaltma

Tüm webmaster ve içerik editörleri, emek verip zaman harcayarak, yazdıkları yazıların okunması için ekstra çaba sarfetmişlerdir. Bundan dolayı, çeşitli sosyal ağlarda ilgili linkleri paylaşırlar. Başta Facebook ve Twitter'ın olduğu bu ağlar, sürekli aynı alan adı ile içerik paylaşımlarının artması sonucunda domaini (alan adını) kara listeye alırlar. İşbu listeye girdikten sonra ise, sizi kara listeye alan portal üzerinde hiçbir şekilde bu domain ve uzantıları ile alakalı link paylaşamaz konuma düşersiniz. Bunun önüne geçebilmenin yolu da, link kısaltmadan geçer. Google hizmeti olan https://goo.gl/ en popüler ve ücretsiz link kısaltma servislerinden biridir. Bu servisi kullanakara, her defasında farklı bir link paylaşacağımız için, alan adımızın spam listesine girmesini önlemiş oluruz. Aşağıda kısaltılmış bir link örnek olarak verilmiştir.

Link Çevirici

Çeşitli download siteleri, sunmuş oldukları ücretli üyelik satışı gereği, ücretsiz kullanıcılar için indirme hızını minimum seviyede tutarlar. Bu bir satış politikası ve sistem gereksinimidir. Fakat son zamanlarda popüler olan link çevirici siteleri, bu linkleri alarak, premium link haline çevirir ve maksimum hız ile indirme gereksiniminizi gerçekleştirmenizi sağlar.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al