Giriş Yap / Kayıt Ol

CPO (Cost Per Order), reklam yayıncılarının yalnızca geçerli kabul edilen sipariş başına, belirlenen birim fiyat veya yüzde üzerinden gelir elde ettiği bir kazanç modelidir. CPO, sıklıkla internet pazarlamasında kullanılan bir reklam modelidir. CPI ve CPC gibi popüler ve sıkça tercih edilen reklam modelleriyle karşılaştırıldığında etkileşim daha düşük olmasına karşın CPO reklam modelinin gelirleri, reklam verenlerin daha üst seviyeli bütçeler ayırması nedeniyle yüksektir. 

CPO

CPO Açılımı

CPO’nun açılımı Cost Per Order’dir. Bu kavramın Türkçedeki karşılığıysa “Sipariş Başına Ödeme” veya “Satış Başına Ödeme” olarak kullanılmaktadır. CPO kavramsal olarak diğer reklam modellerinden ayrılıyor gibi görünse de CPA olarak kısaltılan “Cost Per Acquisition” ve CPS olarak kısaltılan “Cost Per Sale” ile aynı anlama sahiptir. Her iki reklam modelinde de önemli olan geçerli bir sipariş veya satışın gerçekleştirilmesi hedefidir.

CPO Reklam Modeli

CPO, doğru kitle ve doğru içerik pazarlaması yöntemleri kullanıldığı taktirde birçok reklam modelinden daha çok kazandırmayı başaran reklam modelidir. Zira, firmaların reklama ihtiyaç duymasının ardında yatan asıl neden ürün veya hizmetlerini satışa sunmak istemesidir.

CPO ile firmalar reklam bütçelerini geri dönüşü düşük olacak reklam modellerinin yerine %100 kazanç elde edecekleri bir reklam modeline yatırmış olurlar. Bu reklam modelinde reklamın ücretlendirilmesi için geçerli kabul edilecek bir sipariş veya satışın yapılması gerekecektir. Yani, firma zaten ürün veya hizmetini sizin aracılığınızla satmış olacağı için size oldukça iyi bir reklam ödemesi gerçekleştirebilir. 

CPO’nun yayıncılar tarafından çok daha az kabul edilen bir reklam modeli olmasının nedeniyse, CPO kampanyalarını başarıyla tamamlamanın oldukça zor olmasıdır. Her internet kullanıcısı sitenizdeki bir reklama kolayca tıklayabilir ancak her internet kullanıcısı sizin önerdiğiniz şekilde sipariş verme işlemini tamamlamayacaktır.

CPO türünde reklam veren şirketlerin geçerli kabul etme kriterleri de bulunur. Yani, sadece siparişin verilmesi bazen yetmeyebilir. Kullanıcının ürünü satın alma işlemini tümüyle tamamlamış olması gibi gereklilikler, geçerli sayılacak CPO geliri için kriter olarak belirlenebilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.