Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 6] AnindaHosting Sponsorluğunda Tam 50 Üyemize 10.000TL Değerinde Gerçek WP Hosting Hediye Ediyoruz!

Cascading Style Sheets'in kısa adı olan CSS, Türkçe'ye basamaklı stil şablonları olarak çevrilebilir. HTML'in yanında metin ve format şekillendirme açısından geniş olanaklar sağlayan bir web teknolojisidir.

CSS, HTML nesnelerinin nasıl görüneceğini tanımlamamıza yardımcı olur. Renk, yazı tipi, yazı boyutu gibi birçok özelliği esnek bir şekilde değiştirmemiz, çeşitlendirmemizi mümkün kılar. Birbirine uyumlu renk ve yazı tiplerini her sayfada belirtmek yerine CSS aracılığıyla tek seferde tanımlayıp, bütün web sayfalarında kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfa boyutu küçülür ve sayfalar içinde güncelleme yapmak pratik hale gelir.

CSS kodları, HTML içine gömülebildiği gibi .css uzantılı farklı dosyalar içine de yazılabilir. Bu kodların farklı bir dosya içinde yer alması, birçok HTML sayfasında ortak olarak kullanılmasını sağlar. Aynı şablonun farklı aygıtlara göre biçimlendirilmesini kolaylaştırır.

CSS

CSS Dersleri ve CSS Kodları

CSS öğrenmek, css sorularınız ve css dersleri için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
CSS nasıl kullanılır?

UZMANIN CEVABICSS bir stil dili olduğu için CSS'i kullanmak için en azından HTML (Tavsiye olarak HTML 5.0) dilini öğrenmeniz gerekir. HTML ile basit internet siteleri oluştururken aynı zamanda CSS'i öğrenebilir ve işlevinin yanı sıra kullanıcıya hitap eden internet siteleri hazırlayabilirsiniz. Mobil döneme geçmiş olmamız nedeniyle, CSS'i öğrenerek Responsive yani mobil duyarlı tasarımlar da hazırlayabilirsiniz.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
CSS ne işe yarar?

UZMANIN CEVABICSS, internet sitelerinin stil kurallarının yer aldığı dosyalardır. CSS sayesinde internet sayfasını detaylı olarak biçimlendirebilir ve estetik açıdan kusursuz hale getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra CSS bir internet sitesi tasarlamayı daha pratik hale getirir. Örneğin evinizde bir çalışma odası olduğunu düşünün. Sizce her seferinde bu odayı kullanacağınız zaman eşyaları tekrardan yerleştirmek çok sıkıcı olmaz mıydı? HTML ile yapılan biraz buna benziyor. CSS ise tam olarak düzen oturmamıza ve tekrar tekrar aynı yerleşimi tekrar etmemizin önüne geçip, işlere pratik hale getiriyor.

Ziyaretçi avatar
Ziyaretçi
CSS örnekleri nereden bulabilirim?

UZMANIN CEVABIWM Aracı forumundaki HTML/CSS Kaynaklar bölümünden CSS örneklerine ulaşabilirsiniz:
❱❱ https://wmaraci.com/forum/html-css-kaynaklar.html

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.