Giriş Yap / Kayıt Ol

DHTML (Dynamic HyperText Markup Language), Web sayfalarını tasarlamak için kullanılan HTML’in ve bazı programlama dillerinin bir arada kullanılmasıyla sayfanın aktifliğini arttırma eylemidir. İnternet sayfaları üzerinde sunulan tut ve sürükle özellikleri, açılıp-kapanan menüler ve fareyi seçeneğin üzerine getirdiğimizde meydana gelen aksiyonlar gibi birçok özelliğin yer aldığı sayfalarda DHTML kullanılmaktadır.

DHTML, çeşitli programlama dilleri ve HTML kombinasyonlarıyla kullanılır. Örneğin DHTML meydana getirmek için sıklıkla HTML, JavaScript, VB Script, CSS ve Document Object Model (DOM) kullanılır. DHTML türündeki sayfaların tercih edilmesinin kullanıcılar açısından birçok avantajından bahsedilebilir ancak en önemli avantajları;

  • Dinamik içerik; Kullanıcıya sayfanın içerisindeki içeriği değiştirme şansı sunulabilir.
  • Dinamik pozisyon; Sayfa içerisindeki web sayfası elementlerinin yerleri değiştirilebilir.
  • Dinamik stil; Kullanıcılara sayfanın rengini, fontunu veya boyutunu değiştirme imkanı sunulur.

DHTML kullanıcılar için oldukça avantajlı ve işlevsel olmasına karşın, web geliştiricileri ve Webmasterlar için oldukça sorunlu bir ortam haline dönüşebilir. Özellikle web yazılımının çapraz internet tarayıcıları üzerinde çalışması gerektiği durumlarda DHTML ile tam fonksiyonel sayfaların meydana getirilmesi sanıldığından daha güç bir süreç doğurabilir.

DHTML ile sayfaları tasarlamanın web geliştiricileri için en büyük dezavantajları ise şunlardır;

  • Web tarayıcıları için sunulan kısıtlı teknolojik destekler nedeniyle DHTML’in geliştirilmesi ve debug işlemleri oldukça zorlayıcıdır.
  • DHTML ile yapılandırılan sayfalar tüm internet tarayıcılarında çalışması gerektiği şekilde çalışmayabilir.
  • Web sayfalarının sayfa düzeni olması gerektiği şekilde web tarayıcıları tarafından yorumlanmayabilir veya farklı ekran çözünürlüklerinde farklı yada dağınık sonuçların elde edilmesine neden olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.