Giriş Yap / Kayıt Ol

Hypertext, dilimize “hiper metin” olarak geçmiş, kullanıcılar tarafından yazılan metinler üzerine tıklandığında belirli bir siteye veya aynı belge üzerinde başka bir bölüme gitmenizi sağlayan linklenmiş kelimedir. Hiper metin World Wide Web'in temel konseptlerinden olup günümüz web sitelerinin çok büyük bir çoğunluğu Hiper metin İşaretleme Dili (HTML) kullanmaktadır.

Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; “Sitemizde nedir bölümüne gelerek, teknoloji, internet, web sitesi yani kısacası webmasterların aklına takılan ne varsa bulabileceği bir platformda arama yapabilirsiniz.”

Bu örneğimizdeki nedir sizin de gördüğünüz gibi diğer yazılardan farklı biçimde yazılmış ve link verilmiştir. İşte bu şekilde biçimlendirilmiş metinler, Hypertext olarak adlandırılmaktadır.

Hypertext

Hypertext Transfer Protocol

HTTP (İngilizce Hyper-Text Transfer Protocol, Türkçe Hiper-Metin Transfer Protokolü) bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiper-ortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim kuralıdır.

Özetle, İstek-cevap bilgisayarların birbirleriyle konuşmaları için kullanılan temel metotlardan birisidir. İstek-Cevap kullanılırken, ilk bilgisayar bir istek gönderir ve ikinci bilgisayar da bu isteği yanıtlar.

Hypertext Markup Language

Hypertext Markup Language (dilimize Hiper Metin İşaretleme Dili olarak geçmiştir) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Bu dil HTML’ in temelini oluşturmaktadır. Günümüzde dilin son sürümü olan HTML5’te kullanımına devam edilmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.