reklam
reklam

Hypertext Nedir? Hypertext Transfer Protocol ve Hypertext Markup Language

Hypertext Nedir? Hypertext Transfer Protocol ve Hypertext Markup Language

Hypertext, dilimize “hiper metin” olarak geçmiş, kullanıcılar tarafından yazılan metinler üzerine tıklandığında belirli bir siteye veya aynı belge üzerinde başka bir bölüme gitmenizi sağlayan linklenmiş kelimedir. Hiper metin World Wide Web'in temel konseptlerinden olup günümüz web sitelerinin çok büyük bir çoğunluğu Hiper metin İşaretleme Dili (HTML) kullanmaktadır.

Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; “Sitemizde nedir bölümüne gelerek, teknoloji, internet, web sitesi yani kısacası webmasterların aklına takılan ne varsa bulabileceği bir platformda arama yapabilirsiniz.”

Bu örneğimizdeki nedir sizin de gördüğünüz gibi diğer yazılardan farklı biçimde yazılmış ve link verilmiştir. İşte bu şekilde biçimlendirilmiş metinler, Hypertext olarak adlandırılmaktadır.

Hypertext Transfer Protocol

HTTP (İngilizce Hyper-Text Transfer Protocol, Türkçe Hiper-Metin Transfer Protokolü) bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiper-ortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim kuralıdır.

Özetle, İstek-cevap bilgisayarların birbirleriyle konuşmaları için kullanılan temel metotlardan birisidir. İstek-Cevap kullanılırken, ilk bilgisayar bir istek gönderir ve ikinci bilgisayar da bu isteği yanıtlar.

Hypertext Markup Language

Hypertext Markup Language (dilimize Hiper Metin İşaretleme Dili olarak geçmiştir) web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Bu dil HTML’ in temelini oluşturmaktadır. Günümüzde dilin son sürümü olan HTML5’te kullanımına devam edilmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  Ziyaretçi Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  Ziyaretçi Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Ziyaretçi İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Ziyaretçi İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Ziyaretçi Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al