Giriş Yap / Kayıt Ol

Duckduckgo, Perl dili ile kodlanmış olan ve FreeBSD üzerinde çalışan bir arama motorudur. Duckduckgo’yu öne çıkartan özelliği ise kişisel gizliliği önemseyen bir çalışma mekaniğinin olması diyebiliriz. Motor çalışırken IP adreslerinizi, kişisel bilgilerinizi ve kullanıcı verilerinizi kaydetmiyor.

Gizliliği önemsiyor olması yönüyle Google, Yahoo ve Yandex gibi rakiplerinden ayrıldığını belirtebiliriz. Diğer arama araçları gelirlerini yükseltmek ya da kullanıcıya daha iyi hizmet sağlayabilmek adına verileri analiz etmekte. Veriler analiz edildiğinde yapay zeka kullanıcı davranışlarına yönelik hareket edebiliyor. Bunun yarattığı birçok olumlu etki olsa da, maalesef diğer bir yandan kullanıcıyı kendi güvenliği açısından düşünmeye ittiği de bir gerçek. İşte bunun gibi düşüncelere sahip olan insan sayısı artışta olduğu için Duckduckgo gibi projeler de kendilerini öne çıkartıyorlar. Bu sayede internet parmak izlerimizi daha az yere bırakarak dijitalleşebiliyoruz.

Duckduckgo

Duckduckgo vs Google

Google gerek kullanıcı deneyimi için yaptığı çalışmalarla, gerekse müşterisi olan şirketlere sunmaya çalıştığı reklam hizmetleriyle dünyanın en rekabetçi şirketlerinden birisi. Her ne kadar pazar payında aslan payını alıyor olsa da projeler doğmaya devam ediyorlar. Gabriel Weinberg tarafınca geliştirilen ve ABD’de yayına sunulan Duckduckgo da 2008 yılından beri bu konuda hizmet vermeyi sürdürüyor.

Google ile temelde farkları ise onu ilgi çekici kılmakta. Verilerimizi depolamadığını açıkça dile getiren site, güvenliğimizi önceliği yapmış durumda. Bu her ne kadar pazarda yerinin küçük kalmasına ve gelirlerini belirli bir sınırın altında tutmasına neden olsa da internet kullanıcıları için oldukça önemli.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.