birliktesatalim
reklam
reklam

E-Mail Nedir? E-Mail Açma ve E-Mail Giriş

E-Mail Nedir? E-Mail Açma ve E-Mail Giriş

Electronic Mail yani Elektronik Posta anlamına gelen E-Mail, internet aracılığıyla ses, metin, görüntü ya da muhtelif dosya aktarımına yarayan bir iletişim türüdür. İletişimin çok hızlı olarak yapılmasına imkân sağlayan bu teknoloji, iş dünyası ve kişisel kullanımda sıklıkla tercih edilmektedir. E-posta işareti @ olarak belirlenmiş ve okunuşu ‘et’ fonetiğindedir. Standart bir e-posta adresi şu formattadır: isim.soyisim@siteadi.com

@ işaretinden önceki alan elektronik postada sizin belirleyeceğiniz hesap ismini belirtmektedir. @ işareti ile uzantı arasındaki alan ise servis sağlayıcınızın ismidir. En sondaki uzantı ise, sağlayıcı olarak tercih ettiğiniz servisin kullandığı internet uzantısıdır.

E-Mail Açma

Dünya çapında birçok firma e-mail servisi hizmeti vermektedir. Ücretsiz olarak kullanılan servis sağlayıcılar olduğu gibi, daha çok özelliği olan e-posta hesaplarını ücret mukabilinde karşılayan firmalar da bulunmaktadır. Ayrıca alan adı ve bir internet sunucusu sâhibi olan herkes de, kendi e-posta adresini ücretsiz olarak açabilmektedir.

Ücretsiz e-posta servisleri arasında en sık kullanılanı Google’ın Gmail’idir. Gmail.com adresinden ulaşabileceğiniz sitede Hesap oluştur butonu aracılığıyla sistemin yönergelerini takip ederek kendinize bir hesap açabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir diğer ücretsiz servis sağlayıcısı Microsoft’un Outlook - Live’ıdır. Live.com’daki Şimdi kaydolun bağlantısı ile kolayca bir e-mail hesabı alabilirsiniz.

Son olarak tanıtmamız gereken ücretsiz e-posta servisi, son yılların en yenilikçi arama motoru olan Yandex’in Mail’i. Mail.yandex.com.tr adresindeki Kayıt bağlantısı ile yüksek depolama alanına sâhip olabilirsiniz.

E-Mail Giriş

Bir e-posta hesabı aldıysanız, hesabınıza giriş yapmak için herhangi bir internet tarayıcısı aracılığıyla servis sağlayıcınızın giriş sayfasına erişmeniz gerekmektedir. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz üç site de, e-posta giriş için kullanılan adreslerdir. Buralardan hesap adresi ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Kullandığınız e-mail adreslerini e-posta istemci yazılımları sâyesinde de bilgisayarınız ya da cep telefonunuza da tanıtabilirsiniz. Böylece tarayıcılara ihtiyaç duymadan da elektronik posta hesaplarınıza ânında erişebilmeniz mümkündür.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al