Giriş Yap / Kayıt Ol
koin
[ VİDEO ] Sosyal Medya Guruluğu ve Jack Dorsey

Expo, 19. Yüzyıl itibariyle düzenlenmeye başlayan Dünya Fuarı olarak bilinir ve İngilizce “Exposition” kelimesinin kısaltmasıdır. Kelimenin Türkçe karşılığı sergi anlamına gelmektedir. Expo’nun bu karşılığından dolayı birçok sergi alanı ve fuar bölgesi isimlerin Expo kelimesine yer vermektedir. Bununla birlikte bu fuarlar dünyanın çeşitli yerlerinde, uluslararası organizasyonlar olarak düzenlenir ve organizasyon paylaşımı yapılsa da ana yetkilisi Uluslararası Sergiler Bürosu BIE’dir.

Expo’lar çok geniş etki alanlarına sahiptirler. Bu bağlamda yapılan araştırmalar gösteriyor ki FIFA Dünya Kupası ve ardından Olimpiyat Oyunları dünyanın en çok etki bırakan etkinlikleridir. Bu iki etkinlikten sonra üçüncü sırada ise Expo’lar gelmektedir. Etkinlik sivil toplum kuruluşları, dernekleri, yetkilileri ve politikacıları bir araya getirir. Bu nedenle düzenlendiklerinde dünya genelinde bir etkileşimi de beraberlerinde getirirler. Ayrıca etkinlik süresi 6 aya uzadığı için oluşumların katılma fırsatı yakalamaları da mümkün olabilmektedir.

Expo

Organizasyon, düzenleyen ülke ve özellikle de şehir için çok büyük bir önem arz eder. Bundan dolayı düzenleyici olmak şehirler ve ülkeler için oldukça önemlidir. Dünyanın her yerinden gelen politikacılar ve iş grupları bu etkinliklerle şehri ve ülkeyi daha iyi tanıyabilir, yaşanan etkileşimlerin de neticesinde bölge ve bölge halkları kalkınabilir.

Türkiye ve ülkemizin yerel yönetimleri bu konuda oldukça yüksek bir bilince sahip desek hata etmiş olmayız. Etkinliklerin ülkemizde sık sık düzenlediğini gözlemleyebiliriz. 2016 yılında Antalya’da düzenlenen etkinliğin neticesinde şehir ve ülkemiz önemli adımlar atmıştır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.