reklam
reklam

Expo Nedir?

Expo Nedir?

Expo, 19. Yüzyıl itibariyle düzenlenmeye başlayan Dünya Fuarı olarak bilinir ve İngilizce “Exposition” kelimesinin kısaltmasıdır. Kelimenin Türkçe karşılığı sergi anlamına gelmektedir. Expo’nun bu karşılığından dolayı birçok sergi alanı ve fuar bölgesi isimlerin Expo kelimesine yer vermektedir. Bununla birlikte bu fuarlar dünyanın çeşitli yerlerinde, uluslararası organizasyonlar olarak düzenlenir ve organizasyon paylaşımı yapılsa da ana yetkilisi Uluslararası Sergiler Bürosu BIE’dir.

Expo’lar çok geniş etki alanlarına sahiptirler. Bu bağlamda yapılan araştırmalar gösteriyor ki FIFA Dünya Kupası ve ardından Olimpiyat Oyunları dünyanın en çok etki bırakan etkinlikleridir. Bu iki etkinlikten sonra üçüncü sırada ise Expo’lar gelmektedir. Etkinlik sivil toplum kuruluşları, dernekleri, yetkilileri ve politikacıları bir araya getirir. Bu nedenle düzenlendiklerinde dünya genelinde bir etkileşimi de beraberlerinde getirirler. Ayrıca etkinlik süresi 6 aya uzadığı için oluşumların katılma fırsatı yakalamaları da mümkün olabilmektedir.

Organizasyon, düzenleyen ülke ve özellikle de şehir için çok büyük bir önem arz eder. Bundan dolayı düzenleyici olmak şehirler ve ülkeler için oldukça önemlidir. Dünyanın her yerinden gelen politikacılar ve iş grupları bu etkinliklerle şehri ve ülkeyi daha iyi tanıyabilir, yaşanan etkileşimlerin de neticesinde bölge ve bölge halkları kalkınabilir.

Türkiye ve ülkemizin yerel yönetimleri bu konuda oldukça yüksek bir bilince sahip desek hata etmiş olmayız. Etkinliklerin ülkemizde sık sık düzenlediğini gözlemleyebiliriz. 2016 yılında Antalya’da düzenlenen etkinliğin neticesinde şehir ve ülkemiz önemli adımlar atmıştır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al