wmaraci reklam

Filantropi Nedir?

Filantropi Nedir?

Filantropi, insan sevgisi, insan türüne duyulan sevgi anlamlarına gelen Yunanca kökenli bir terimdir. Günümüzde, “Birinin, zamanını, uzmanlığını veya varlıklarını sosyal fayda yaratmak için gönüllü olarak vermesi.” şeklinde tanımlanır.

Mitolojide, Prometheus insan türünü balçıktan yaratmıştır. Başlangıçta yaratıları pek etkileyici olmaz. Türün hiçbir bilgisi ve yeteneği yoktur. Mağaralarda karanlık ve korku içinde yaşamaktadırlar. Zeus bu durumdan şikayetçidir ve insan türünü ortadan kaldırmak için harekete geçer. İnsan türüne karşı sevgi duyan Prometheus ise, kendi sonunu getireceğini bile bile bunun karşısında durur. Zeus’tan ateşi ve iyimserliği çalar, her ikisini de insanlara verir. Ateş; bilgi, sanat, bilim ve temel pratik becerileri kapsar. İyimserlik ise insanları şartlarını iyileştirmek uğuruna ateşi kullanmaya iter. Böylece insan türü gerçek insanlığına kavuşur.

Bu örnekte Prometheus, insan türünün potansiyeline güvenmiş ve gücünü bu potansiyeli ortaya çıkarmak için kullanmıştır.

Filantropi için; daha kapsamlı olan “hayırseverlik” kavramının bir alt basamağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Türkçe'de hayırseverlik kavramı; bireylerin dini, vicdani veya duygusal güdülerle yaptıkları yardımları çağrıştırsa da evrensel ölçekli bakıldığında durum daha farklıdır. Uluslararası bakıldığında filantropizm; birey ve kurumların, halkın refah düzeyini artırmak adına yaptığı faaliyet ve bağışların tamamını kapsar.

Bir şirket, toplumda eksikliğini hissettiği veya gelişmesini gerekli gördüğü herhangi bir alan belirleyerek, toplumsal yarar adına, varlık ve birikimlerini bu alana yöneltebilir. Ayrıca, halihazırda bu konu üzerine çalışan sivil toplum kuruluşlarına ve/veya derneklere bağışta bulunarak da filantropizm adına bir çalışmada bulunabilirler.

Şirketler ve vakıflar bazında olan filantropinin yanı sıra birey üzerinden de konuya bakılabilir. Kıyafet bağışı bunun en yaygın örneğidir. İmkanı olan bireyler düzenli para bağışı ile toplumsal iyileşmeye katkı sağlamaktadır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Follower
  Ayşe cukur Kayit oldugum andan itibaren instagram hesabim kullanilmiyor nasil kaydimi silebilirim bulamiyorum l... Follower
 • 2 Alt Gr
  Irmak Caps Lock ne işe yarar?... Alt Gr
 • 3 Metin Yazarı
  irem Ben irem 18 yasindayim metin yazarlığı konusunda tecrübem yok ama herşeyin bir ilki olması gerekir b... Metin Yazarı
 • 4 AnyDesk
  nurhan arda Kanada'dan tesadufen bir finans kurulusu oldugunu soyleyen birisi bana amerikan borsasindan senet a... AnyDesk
 • 5 Hızlı Kart
  nazartubaozer Hızlı karta mobil bankacılık açamıyormuyuz... Hızlı Kart
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al