Giriş Yap / Kayıt Ol

Global köy, ünlü iletişim akademisyeni ve yazar Marshall McLuhan’ın ortaya atmış olduğu bir kavramdır. Kavrama göre iletişim araçları güçlendikçe bütün dünya küçük bir köye doğru ilerlemektedir. Özellikle bu bahsedilenin yaşanıyor olması ve gün geçtikçe daha da hissedilmesi hem akademik yönlerden kavramı hem de Marshall McLuhan’ın kendisinin önemini arttırmaktadır.

Kavram diğer bir adı olan küresel köy olarak da anılmaktadır. Dolayısıyla bu iki kavramı duyduğunuzda aynı başlığı işaret ettiklerini anlayabilirsiniz. Bu terimin internetin evlerimizdeki yerini sağlamlaştırması ve hayatlarımızdaki yerini, önemini arttırmasıyla ne kadar doğruluk kazandığını tahmin edebilirsiniz. Bugün akıllı telefonlarımızdaki sosyal medya uygulamaları, forumlar ve diğer araçlar sayesinde dünyanın her yerinden insanlarla kolaylıkla iletişim kurabiliyoruz. Her ne kadar bugün bu durumu garipsemiyor olsak da, bu durum alışılageldik bir hal almış olsa da tahmin edersiniz ki çok değil 100 yıl önceye baktığımızda dahi iletişimi dünya çapında gerçekleştirmek bir hayli zordu.

Global Köy

İletişimin kolaylaşıyor olmasının nedenleri arasında medya ve iletişim araçlarının önemi elbette çok büyük. Fakat kavramın doğruluğunu gün geçtikçe arttıran bir diğer unsurdan da bahsetmemek olmaz. İletişimin kolaylaşması ve internetle birlikte diğer dilleri ya da ortak dilleri öğrenmek de çok daha kolay bir hale geldi. Bu sayede anlaşamadığımız insanlarla ortak dillerde buluşabiliyoruz ve eğer bunu başaramazsak kolaylıkla yeni diller öğrenerek iletişimimizi sürdürebiliyoruz. Dolayısıyla içinde yaşadığımız dünya gün gün daha çok ‘köy’ özellikleri gösterir hale geliyor.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.