Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

GNU, çekirdek, açıcılar ve kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği son yazılımları içeren GNU tasarısı kapsamında geliştirilen bir işletim sistemidir. Microsoft'un hakimiyet kurmaya başladığı yıllar içerisinde GNU projesi Richard Stallman liderliğinde başlatılmış ve hala gelişime devam edilmektedir.

GNU

GNU Linux

GNU/Linux her ne kadar kullanıcılar tarafından farklı şeyler gibi kabul edilse dahi aslında birbirlerinin eş anlamlılarıdır diyebiliriz. Bugün birçok kullanıcı GNU/Linux demek yerine daha kısa ve popüler olarak kullanımda olan Linux'u kullanır. GNU ve Linux birbirinden farklı şeyler olmadığı gibi ikisi bizzat aynı şeyleri temsil etmektedir.

GNU Lisansı Nedir?

GNU yada Genel Kamu Lisansı olarak adlandırılan bu lisans sayısız yazılım ve dağıtımın içerisinde kullanılan özgür bir lisans türüdür. Bu lisans türünde hem kullanıcılar hem de yayıncılar için bazı çeşitli özgürlükler tanınmıştır. GNU lisansıyla korunan yazılımlar başkaları tarafından değiştirilebilir ve nasıl çalıştığı anlaşılmak için görülebilir yazılımlardır. GNU lisansı özellikle insanları program geliştirmeye ve tamamen özgür programlardan oluşan bir bilgisayar dünyası oluşturmaya yönelik atılmış bir adımdır.

https://linux.org.tr/gpl/ internet adresini ziyaret ederek GNU Lisans metninin Türkçe sürümüne ulaşarak GNU lisansının tam olarak ne olduğu ve kapsamlarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.