wmaraci reklam

Lisans Nedir? Lisans Alma ve Lisans Sorgulama

Lisans Nedir? Lisans Alma ve Lisans Sorgulama

Lisans, yazılımların yasal kullanım haklarının belirlenmesi için alınan hakların sahipliğidir. Lisanslar belirlenen süre için belirlenen ücret şeklinde kullanıcıya sunulabildiği gibi ayrıca tek seferlik ödeme modelini de benimseyebilmektedirler. Lisanslar genellikle yazılımların ücretli olarak satılacağı durumlarda devreye sokulur. Ücretsiz olarak yayınlanan birçok yazılım da lisansa sahiptir. Bu lisans, yazılımı geliştiren bir başka kişinin ücretli olarak aynı yazılımı tekrardan satışa sunmasını engellemek amacıyla alınmaktadır.

Lisans Alma

Herhangi bir yazılım için lisans satın almak istediğinizde genellikle o yazılımın üreticisinin belirlemiş olduğu ödeme yöntemlerinden biriyle ödemenizi gerçekleştirebilir ve bu ödemenin sonucunda belli bir kullanım paketi veya lisans anahtarına sahip olursunuz. Bu sahip olduklarınız sayesinde satın almış olduğunuz yazılımı belirlenen lisans şartları içerisinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat satın aldığınız yazılımın lisans hakkı sizde olmasına karşın kaynak kodlarına erişiminiz engellenebilmektedir.

Lisans Sorgulama

Bir yazılım, işletim sistemi veya oyun için lisans satın aldığınızda bu lisans anahtarıyla ilgili sorun yaşıyorsanız üreticinin sitesine giriş yaparak (varsa) lisans sorgulama paneli içerisinde lisansınıza dair sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Lisans sorgulama için herhangi bir panelin bulunmaması halinde doğrudan ürünün satış departmanı veya lisans sorunlarıyla ilgilenen departmanına telefon veya elektronik posta yoluyla ulaşmanız gerekebilir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 MHRS
  tasvir Dal MHRS merkezi sistemine bağlanamıyorum ne zaman düzelecek... MHRS
 • 2 Home Ofis
  Deniz Patent konusunda danışmanlık yapmak istiyorum. fiziki bir faaliyette bulunmayacağım (çalışmalarım ge... Home Ofis
 • 3 WayBack Machine
  Zulal Bu araştırmayı kim kurdu,şuan kim ilgileniyor,kime hizmet ediyor... WayBack Machine
 • 4 Muhasebe Programı
  eren akar eminönündeki mest hotelimiz için muhasebe programı arıyoruz bunun için tavsiye edebileceğiniz bir pr... Muhasebe Programı
 • 5 Siber Suç
  Özgür Adıma ait şikayet yapılmış Konunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum nasıl öğrenebilirim... Siber Suç
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al