Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Google Maps, web tabanlı olarak kullanıcılara herhangi bir bölge hakkında coğrafi ve konum  bilgisi sunan global bir harita servisidir. Ayrıca Google Maps, bazı şehir ve bölgeler için uydu görüntüleri, sokak görüntüleri gibi fotoğrafları da sunabilme özelliğine sahiptir. Tamamen ücretsiz bir servis olan Google'ın hayatımızı kolaylaştırdığı kesin. Google Maps'in öne çıkan ve hayatımızı kolaylaştıran başlıca özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 1. Herhangi bir adresten bir diğer adrese gitmek isteyen kullanıcılar için bisiklet, otomobil veya toplu taşıma araçlarıyla kullanabilecek özel rota planlarıı çıkartabilmektedir.
 2. Google'ın sunmuş olduğu API desteği sayesinde diğer kullanıcılar herhangi bir konumu gösteren harita bilgisini özel olarak bir diğer kullanıcıyla paylaşabilir. Ya da dilerse doğrudan bir topluluk platformu veya web sayfasına koyarak yayınlayabilir.
 3. Google Street yardımıyla bir sokağın görüntülerini hem yatay hem dikey olarak görebilir ve istediği caddeyle sokaklara sanal yolculuklar gerçekleştirebilir.
 4. Hobi astrologları için ayın, Mars'ın ve diğer gezegenlerin görüntülerini sunar, bu görüntülerle tahminlerde bulunulabilir ve keyifli manzaralar yakalanabilir.

Google Maps

Google Maps Yer Ekleme

Birçok işletmenin arama sonuçlarında daha çok görülebilir ve kolayca adresinin bulunabilir olmasını sağlamak amacıyla Google, işletmelerin kendi adreslerini Google Maps'e göndermesini ve böylece gönüllü olarak Maps'e kendilerinin eklenmesini ister. Bu nedenle aşağıdaki adımları takip ederek Google'da yer bildirimi için işlem başlatmalı ve ardından süreci takip etmelisiniz;

 • İlk olarak Google Bussines sayfasına giriş yapın ve açılan sayfada “Google'a Taşının” linkine tıklayın.
 • Bu linkin sizi yönlendirdiği sayfada karşınıza bir harita gelecektir.
 • Harita üzerinden işletme ismi veya adresi yazarak bir arama gerçekleştirin.
 • Arama sonucunda işletmeniz yer almıyorsa, işletme adınız bulunamadı uyarısı gelecektir.
 • Bu uyarının alt kısmından Adı ve adresi doğru girdim / Tüm işletme ayrıntılarını kendim girmek istiyorum linkine tıklayın.
 •  Sonra “Kodumu Posta ile Gönder” seçeneğine tıklayın. Bu adımda işletmeniz için bir Google Plus sayfası oluşturulacak veya bağlanacak ve adres bilgileri buradan güncellenebilecektir.
 • İşlemlerin tamamlanmasının akabinde Google vermiş olduğunuz adrese en geç 1 ay içerisinde bir doğrulama kodu içeren zarf gönderecektir. Bu doğrulama koduyla aynı adresten işletmenizi onayladıktan sonra işletmeniz hem Google Maps hem de arama sonuçlarında yer almaya başlayacaktır.

Google Maps Street View

Google Maps Street View, Google Maps ve Google Earth'ün öne çıkan servislerinden biridir. Street View servisi sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki sokağı görüntüleyebilir ve panorama açısıyla sanal gezilere çıkabilirsiniz. Google Maps Street View projesi 2007'den beri aktif olarak ilerletilmekte ve dünyanın büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Steet View'de kullanılan görüntülerin büyük bir kısmı Google arabaları, gezgin çantaları, botlar vb. Araçlarla çekilmiş, otomatikleştirilmiş teknolojiler yardımıyla insanların yüzü ve arabaların plakaları gibi gizlilik ifade edecek olan detaylar kapatılmıştır.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.