Giriş Yap / Kayıt Ol

Hi-res, herhangi bir ses, görüntü ya da video dosyasının yüksek kalitede olup olmadığını belirtmek için kullanılan popüler bir kısaltmadır. Hi-res açılım olarak “High Resolution" yani,  “Yüksek Çözünürlük” anlamına gelir. 

Birçok medya türünün kalitesini açıklamak için kullanılan bir kavram olması nedeniyle Hi-res kavramıyla belirtilmek istenen şey her zaman aynı olmayabilir. Örneğin bir fotoğraf dosyasının yüksek çözünürlükte olması her zaman o fotoğrafın yüksek kaliteye sahip olduğu anlamına gelmeyebilir. Küçük bir fotoğraf dosyasını büyüttüğünüzde ortaya pikselize bir görüntü çıktığını kolayca görebilirsiniz. Tam olarak bu nedenden dolayı hi-res kısaltması kullanıldığında ne anlama geldiğini anlamak için durumdan yola çıkmanız gerekecektir.

Hi-res

Hi-res sıklıkla fotoğraf ve görsel dosyalar için kullanılan bir kısaltmadır. Hi-res olarak tanımlanan görsel dosyaların kaliteli bir çıktı performansı sunmaları için en azından 300 piksel (ppi) olması gerekir. Web ve diğer ortamlarda hi-res için kabul edilen tam bir standart olmamasına karşın HD kalitesini vurgulamak için de Hi-res kısaltması kullanılabilir.

Söz konusu ses ve müzik dosyaları olduğundaysa hi-res tanımıyla dosyanın netlik kalitesi belirtilir. Görsel dosyalarda nasıl ki HD kabul gören bir ölçütse, ses dosyaları içinde HQ kalitesi kabul gören hi-res tanımına uymaktadır. Video dosyalarında ise iki farklı katman birleşiyor. Videolar için yukarda bahsettiğimiz tüm şartların tamamı geçerli olacaktır. Yani; bir video yüksek çözünürlüklü olup kaliteli olmayabilir, görüntü HD kalitesinde olabilir ama ses HQ kalitesinde olmayabilir. Ya da tüm bunlar farklı değerlere sahip olabilirler. 

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.