Giriş Yap / Kayıt Ol

İçerik editörü, internet siteleri veya bloglar için içerik üreten, ürettiği içeriği düzenleyen ve en uygun format ile yayına alan kişidir. İçerik editörlüğü, internet dünyasından elde edilen gelirlerin artmasıyla birlikte doğmuş bir iş koludur. İnternet dünyasında yayın yapan birçok internet sitesinin kurulmasının temel amacı ticari gelir kaygılarıdır. Bu tür internet sitelerinin gelir elde edebilmesi için ziyaretçiye, ziyaretçi elde edebilmek için de ziyaretçilere sunulacak kaliteli ve kitleye uyumlu olarak sunulan içeriklere ihtiyaç vardır. 

İçerik Editörü

İşte bu adımda içeriğin üretilmesi işini içerik editörü dediğimiz editörler devralmaktadır. Büyük veya küçük tüm internet sitelerinin gelir elde etmesi için bünyesine ziyaretçi kazandırması gerekir. Bu ziyaretçileri elde etmenin yolu da bolca içerik girişi yapmak ve bunları kullanıcılara servis etmekten geçer. Tıpkı bu amaca hizmet eden yüzlerce internet sitesi olduğu düşünülecek olursa; kaliteli, farklı, güncel ve çarpıcı içeriklere sahip olan internet siteleri her zaman bir adım daha önde olacak ve daha fazla gelirin de sahibi olacaktır.

Tüm bu düzenin sağlanması için bir internet sitesinin en önemli aracı içerikleridir. İçeriklerin üretilmesiyse içerik editörlerinin işidir. Nasıl ki herkes bir pilot olamayacaksa herkes de kaliteli ve kullanıcıları etkileyen içerikler üretemeyebilir. İçerik üretemeyen kişilerin çokluğu da içerik editörlerini ön plana çıkartmaktadır.

İçerik Editörü Ne İş Yapar?

İçerik dünyasında hiçbir zaman için tam ve keskin hatlardan bahsedebilmek mümkün değildir. Bazı içerik editörleri yalnızca içeriği hazırlayıp, internet sitesinin sahibi veya yayıncı editör kadrosuna teslim etmekten sorumluyken, bazı içerik editörleri içeriği hazırlayıp kullanıcıyı etkileyecek şekilde servis edilmesinden de sorumludur. İçerik editörünün içeriğin girişini de kendisi yapması halinde yalnızca içerik üretme yeteneği değil aynı zamanda grafik yeteneğinin de olması gerekir.

Zira internet dünyası artık görsel bir dünya haline geldi. Sadece kalıp kalıp yazılar kullanıcılarda o içerikten faydalanma hissini uyandırmaktan oldukça uzak görünür. Bu nedenle içerik editörünün grafik yeteneğine sahip olması ve grafiklerle süslenmiş içerikler meydana getirmesi büyük bir artı anlamına gelir. Genel hatlarıyla bahsedecek olursak bir içerik editörü;

  • İçerik fikrinin bulunması
  • İçerik için araştırma yapılması
  • İçeriğin uygun bir dille hazırlanması
  • İçeriği destekleyecek görsellerin bulunması
  • İçeriğin uygun formatta yayınlanması
  • İçeriğe gelen geri dönüşlere cevap vermesi

Maddelerini öne sürebiliriz. Yine de daha önceden de belirttiğimiz gibi bir içerik editörün yapacakları çalıştığı iş pozisyonu ve diğer birçok kritere göre farklılık gösterebilir.

İçerik Editörü Maaşları

İçerik dünyasında editörlere ödenen ücretlerin belirlenmesinde birçok önemli faktör rol oynar. Editörün yeteneklerinin yanı sıra sitenin geliri de maaşın belirlenmesi konusunda son derece önemlidir. Örneğin aylık 2000 TL kazanan bir internet sitesiyle aylık 100.000 TL kazanan internet sitesi elbette içerik editörlerine aynı ücretleri teklif etmeyecektir.

Standart piyasadan bahsedecek olursak, genel olarak minimum düzeyde tecrübesi olan içerik editörlerine 1500 TL ile 2000 TL arasında maaş uygun görülür. İçerik editörünün performansı, uzmanlığı gibi kriterleri de göz önüne aldığımız taktirde bu rakamı 6.000 TL’ye kadar çıkartabilmek hatta daha üst çıtalara dahi çekebilmek mümkündür.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.