Giriş Yap / Kayıt Ol

Instant Articles (Hızlı Makaleler), Facebook’un mobil kullanıcılarına dış kaynaklı içerikleri daha hızlı ve beklemeye gerek kalmadan göstermek için kullandığı bir yayınlama biçimidir. Facebook’un Instant Articles özellini kullanan internet sitelerinin içerikleri, Facebook’un besleme önbelleğinden çekilerek kullanıcılara servis edilir. Bu sayede Facebook, mobil kullanıcılara içerikleri 10 kata kadar daha hızlı ulaştırabilir.

Bir nevi Framework olarak kabul edebileceğimiz Instant Articles'ı kullanan internet sitelerinin içerikleri Facebook kullanıcılarına sıradan bir içerik gibi gösterilmez. Sıradan bir içeriğe ulaşmak isteyen Facebook kullanıcıları önce linke tıklar, ardından mobil uygulamanın dışına çıkarak en iyi ihtimalle bile 3 saniye sürecek bekleme süresi sonunda tüketmek istedikleri içeriğe ulaşırlar.

Oysa Instant Articles’ı kullanan internet sitelerinin linkleri Facebook’un önbelleği aracılığıyla çekilip kullanıcıya sunulduğu için bu bekleme süresi 10 kata kadar düşürülebilir. Bitmedi, Instant Articles ile açılan içeriklerin görüntülenmesi için kullanıcıların Facebook uygulamasını terketmelerine gerek yoktur. Instant Articles özelliği sadece mobil tabanlı içeriklerde kullanıldığı için masaüstü görünümündeki içerikler de Instant Articles özelliğinden etkilenmezler.

Instant Articles

Bu teknolojiyi kullanarak internet sitenizdeki içeriklere erişen kullanıcılar daha kısa sürede içeriklerinizi görüntüleyebilir. Yine de bilmeniz gereken hikaye tam olarak burada sona ermiyor. Instant Articles ile içeriklerinize erişildiğinde bu kullanıcıları analiz servislerinin refferer kısmında Facebook üzerinden gelen kullanıcı olarak göremezsiniz. Merak etmeyin, Facebook Instant Articles’ı kullanan sayfalar için gelen trafik tümüyle sırra kadem basmıyor. Eğer Google Analytics ve benzeri gelişmiş istatistik servislerinden faydalanırsanız bu teknoloji aracılığıyla sayfanızı görüntüleyen kullanıcılara erişebilirsiniz.

İyi ama sayfalarınızı şu anki halinden sıyırarak neden mi Instant Articles’ı geçirmelisiniz?

 1. Daha yüksek erişim şansı: Eskiden olduğu gibi Facebook artık her yayınlanan içeriği her kullanıcıya sizi takip ediyor olsa bile göstermiyor. Bu komplike algoritmada Instant Articles daha çok satmayı başaran unsur olarak karşımıza çıkıyor. Instant Articles kullanan sayfalar kullanmayanlara göre daha çok gösterilme şansına sahip oluyor. 
 2. Marka bilinirliğini arttırıyor: Öyle veya böyle, bir kere içeriklerinize Facebook aracılığıyla erişen kullanıcılar markanızı merak ediyor ve sıradan ziyaret yöntemiyle de sitenizi ziyaret etmek istiyor. Kim bilir, belki bu tip içeriklerle sitenizi keşfeden bir Facebook kullanıcısı içeriklerinizin sıkı birer takipçisi haline gelebilir.
 3. Sosyal hesaplarınıza can kan katıyor: Instant Articles ile yayınlanan içerikler takipçiler tarafından daha kolay tüketilip daha çok paylaşılıyor. Daha çok paylaşım da sosyal medya hesaplarınıza can kan gelmesi anlamına geliyor. İçeriklerinizi beğenen insanların sayfanızı da beğenmesi harika bir geri dönüşüm biçimi değil mi?
 4. İnsanlar şimşek işaretini arıyor: Belki teknik manada Facebook kullanıcılarının hiç biri tam olarak Instant Articles özelliğinin ne olduğunu bilmiyor ama üzerinde şimşek işareti olan sayfalar daha hızlı ve uygulamadan çıkmalarına gerek kalmadığı için tercih sebebi haline geliyor.

Saydığımız nedenlerin dışında sayfalarınızı Instant Articles’a göre optimize etmeniz için birçok neden bahsetmek mümkün. En basitinden, siz bile Instant Articles’ı merak ediyorsanız diğer insanlar neden merak etmesin ki?

Instant Articles Kurulumu

Instant Articles tüm dünya yayıncılarına açıldı ancak bu her yayıncının Instant Articles’ı kullanabileceği anlamına gelmiyor. Instant Articles’ı kullanabilmeniz için Facebook sizi bir ön değerlendirme sürecine sokarak sitenizin ve içeriklerinizin uyumluluğunu test etmek istiyor. Tabii bu aşamadan önce Facebook’un Instant Articles kullanımı için bazı şartları olduğunu hatırlatmamız lazım. Buradaki sayfa yardımıyla Facebook’un Instant Articles’a katılmanız için sizden hangi şartları istediğini öğrenebilirsiniz. Şartları inceledikten sonra inceleme öncesi geliştiricilerin dikkat etmesi gereken yapılacaklar listesine de buradan erişebilirsiniz.

Her iki sayfayı da güzelce hatmettiğinize inanıyorsanız artık Instant Articles kurulumu için hazırsınız demektir. Eğer WordPress altyapısı kullanıyorsanız sayfalarınızı Instant Articles uyumlu hale getirmek sizin için daha kolay olacaktır. Harici bir sistem veya kendi yazılımınızı kullanıyorsanız geliştirici ekibiniz veya bir yazılımcıdan yardım almanız gerekebilir.

 • Instant Articles kurulumunun ilk adımında buraya tıklayarak Instant Articles programına üye olmanız gerekiyor.
 • Üyeliğinizi tamamladıktan sonra Instant Articles’ı kullanmak istediğiniz Facebook sayfasını seçerek ilerlemeniz kullanım koşulları, içerik ve reklam politikalarını kabul edeceğinizi taahhüt etmelisiniz.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra sol menüde yer alan “Hızlı Makaleler” bölümüne geçiş yaparak “Konfigürasyon” bölümünden Instant Articles’ı özelleştirmenin ilk adımını atabilirsiniz.
 • Konfigürasyon bölümünde ilk işimiz sayfamızın URL’sini doğrulamak olmalı. “Claim Your URL” bölümündeki linke tıkladıktan sonra sitemizi onaylamak için oluşturulan kodu sitemize meta kodu olarak <head> ve </head> bölümüne yerleştiriyoruz.
 • Formun altında yer alan bölüme sitemizin adresini yazıyor ve “Claim URL” butonuna dokunuyoruz.
 • Eğer onaylama işlemini sorunsuz tamamladıysanız, bu bölümde sitenizin başarıyla onaylandığına dair bir onay bildirisi ekranınızda belirecektir.

İlk aşama kurulumunu tamamladık. Facebook’a RSS beslememizi aktarmamız için şimdi Production RSS Feed bölümünü yapılandırmalıyız. 

 • Bu bölümde sitenen istenen “RSS Feed URL” bölümüne Instant Articles için yapılandırılan besleme adresinizi http://www.siteadresi.com/feed/instant-articles formatında tanımlamanız gerekiyor. Eğer WordPress kullanıcısıysanız, Instant Articles for WP eklentisini kullanarak Instant Articles uyumlu besleme kaynağınızı oluşturabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra ayrıca eklentinin sizi yönlendirdiği şekilde bazı basit ayarlamalar oluşturmanız ve Facebook uygulaması kurarak yapılandırmanız gerekeceğini de hatırlatalım. Son aşamada stil biçimlendirmesi yapmayı da unutmayın.
 • WordPress harici bir sistem kullanıyorsanız RSS beslemesini Facebook’un Instant Articles’ına uyumlu hale getirmeniz gerekecek. Facebook’un hazırladığı bu rehber size özel sistemlerde RSS beslemesini nasıl şekillendirmeniz gerektiği hakkında gerekli bilgiyi sunacaktır.
 • RSS beslememizi başarılı şekilde oluşturduğumuzu varsayarsak yukarıdaki bölüme URL’mizi yapıştırdıktan sonra “Kaydet” butonuna basmamız gerekecek.
 • Yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonra “Submit for Review” başlığı altından Facebook’a incelemesi için en az 10 makalemizi göndereceğiz. Besleme örneğimizi gönderdikten sonra Facebook birkaç gün sürecek bir inceleme aşamasında sitemizi ve politikalara uygunluk durumumuzu inceleyecektir.

Instant Articles Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki kurulum rehberimizi bıkmadan usanmadan adım adım takip etmiş miydiniz? Güzel! O halde artık Instant Articles’ı kullanmaya hazırsınız demektir. Şimdi daha önce sitemizi onay için gönderdiğimiz bölüme tekrar girip, yeşil ile gösterilen onay mesajını kontrol edeceğiz. Eğer beklediğimiz gibi Facebook bizi onaylamışsa bu işaretten sonra Instant Articles’ı kullanmaya başlayabiliriz.

Artık bu bölümün altında bulunan “Auto-Publishing from RSS Feed” başlığı altında yer alan “Auto-Publish” seçeneğini “On” yani açık konuma çevirerek Instant Articles’ı kullanmanın ilk adımını atabiliriz. İşte şimdi Instant Articles ile içeriklerimizi yayınlamak için hazırız.

omerkardesler avatar
omerkardesler
https://i.hizliresim.com/a1nEjd.jpg bu şekilde bir hata alıyorum çözümü nedir acaba?

UZMANIN CEVABIŞu an gördüğümüz kadarıyla ve etiketleriyle ilgili bir sıkıntı yaşadığınızı raporlamışlar. Verdikleri dokümantasyon linkini inceleyin ve sayfanızı tekrardan Instant Articles'a uygun şekilde optimize etmeyi deneyin.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.