Giriş Yap / Kayıt Ol

IPv6 ve bazen de ileri jenerasyon IP olarak tanımlanan bu terim; Internet Protocol Version 6'nın kısaltmasıdır. IPv6 ise bugün yaygın olarak internet bağlantımızı sağlamak için kullandığımız IPv4'ün gelişmiş bir sürümü olan protokolüdür.

Şimdiye kadar kullanmış olduğumuz ağ protokollerine oranla daha gelişmiş bir protokol olarak kabul edebileceğimiz IPv6; internet adreslerine daha geniş bir yelpaze sunuyor. IPv4 ile ortaya çıkan adres karışıklıklarının önüne geçilmesinde etkili bir çözüm olan IPv6 üstelik 32-bit yerine 128-bit'lik bir bağlantıya kavuşmamıza yardımcı oluyor.

Üstelik IPv6'nın tek özelliği bu da değil, modemeler için otomatik konfigürasyon ve gömülü şifreleme gibi daha birçok gelişmiş özelliğe IPv6 ile kavuşabilmek mümkün. Henüz sayılı işletim sistemi tarafından ve yazılım tarafından desteklenen IPv6 sürecine geçiş ise yıllar önce başlamış fakat hala tam olarak istenen yaygınlık seviyesine ulaşamamıştır. 6 Haziran 2012 tarihinde Google ile birlikte yüzlerce firma IPv6'ya geçiş yaparak servislerini ve ürünlerini güncellemiştir.

IPv6

IPv6 Adresi ve IPv6 Bağlantısı

Bilgisayarınızda bağlantı ayarlarınızın gelişmiş menüsüne ulaşırsanız, bağlantınızın IPv4 mü yoksa IPv6 üzerinden mi gerçekleştirildiğini görebilirsiniz. Bu panel üzerinden yapacağınız değişiklik sayesinde IPv6'yı veya v4'ü seçerek istediğiniz bağlantı üzerinden girişinizi tamamlayabilirsiniz. IPv6'ya her ne kadar tüm dünya adapte olsa dahi ülkemizde daha hala tam olarak IPv6 bağlantısının sorunsuz kullanıldığı söylenemez. Şayet internet bağlantınızla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız bunun muhtemel nedenlerinden biri de IPv4 Bağlantısı yerine IPv6 Bağlantısı kullanıyor oluşunuz olabilir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.