reklam
reklam

Kalimba Nedir? Kalimba Çalma ve Akort Etme

Kalimba Nedir? Kalimba Çalma ve Akort Etme

Kalimba, bir diğer adıyla mbira, tahta bir tabanın üzerine yerleştirilen ince uzun metal çubuklardan oluşan müzik aletine verilen addır. Son yıllarda popülerliği artan kalimba, Güney Afrika’dan dünyaya yayılmıştır.

Tuşlu bir enstrüman olan kalimba, oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Öyle ki, iki avuç arasına alınarak yalnızca başparmaklar aracılığıyla çalınır. Bu işlevsel yapısı dolayısıyla “parmak piyanosu” yakıştırması da yapılır.

Günümüzde yaygın modelleri 17 tuşlu; ve pek çok enstrümanda da görülebileceği gibi ses deliklidir. Bu delikler sayesinde ses derinliği ve eko sağlanır.

Kalimba Nasıl Çalınır?

Kalimba üzerinde yer alan her bir tuş farklı bir notayı temsil etmektedir. Genellikle sayılar ve notayı temsil eden harfler metal levhalar üzerine yazılır. Zaman zaman sayılar; zaman zamansa notalar yol göstericiniz olabilir.

17 tuşlu kalimba üzerinde 1-7 sayıları aralığında numaralandırılmış kalın sesli notalar bulunmaktadır. Bunun yanında, bulunan ince sesli notaları belirtmek için sayılarla birlikte; tek tırnak (‘) veya çift tırnak (“) işareti kullanılmaktadır.

Kalimba Nasıl Akort Edilir?

Bir kalimba satın aldığınızda genellikle akort edilmiş olarak elinize ulaşır. Fakat diğer müzik aletlerinde de olduğu gibi kullanıldıkça akortu bozulur. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey “akort çekici” olacaktır. Akort çekici sayesinde metal çubuklara vurarak çıkan sesi inceltebilir veya kalınlaştırabilirsiniz. Bu çubuklara üstten vurmanız durumunda sesi kalınlaştırmış; alttan vurmanız durumunda ise inceltmiş olursunuz. Sesin gerekli frekans değerine ulaştığını anlamak için ise bir akort uygulamasından destek almanız gerekecektir.

Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan kalimbanın; sakinleştirici ses özelliklerinden dolayı, geçmişte pek çok ruh hastalığının tedavisinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde de stres ve kaygı azaltıcı etkisi olduğu hatta beyin üzerinde iyileştirici bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al