Giriş Yap / Kayıt Ol
[WM ÇEKİLİŞ 3] SEO Uzmanı Atalay Sidar Sponsorluğunda 20 Üyemize 1200TL Değerinde SEO101 kitabı Hediye Ediyoruz!

Kişisel blog, tek bir yazar tarafından yazarın hayatı veya yazarın ilgi alanları üzerine oluşturulan içeriklerin yer aldığı, resmi dilden uzak ve samimi internet günlükleridir. Kişisel blogların ilk örnekleri Türk internet dünyasında 2000’li yılların başında görülmeye başlamıştır. 2005 yılında popüler hale gelen kişisel blog trendi 2010 yılına kadar altın yıllarını yaşamayı başarmıştır.

Kişisel Blog

2010 sonrasında kullanıcıların daha çok sosyal ağlara yönelmesi ve metin tabanlı blogların yerini vlogların almaya başlamasıyla birlikte kişisel bloglar popülaritesini önemli ölçüde kaybetmiştir. Eskisi kadar popüler olmamasına ve artık trendler arasında yer almıyor olmasına karşın, bugün dahi hala kişisel kullanıcılar tarafından meydana getirilen Türkçe ve diğer dillerde yüzlerce kişisel blog bulunuyor. Bu bloglar yardımıyla bazen ziyaretçiler hayattan önemli bir kesit okurken bazen de blog yazarının odaklandığı ilgi alanı hakkında önemli içerikler okuyabilme şansını ediniyor.

Kişisel Blog Açma

İnternetin her geçen gün içerik oluşturmak için daha kolay bir mecra haline gelmesi hiç kuşkusuz kişisel blogların da daha kolay meydana getirilebilmesine yardımcı olmuştur. Artık kendi kişisel blogunuzu oluşturmak için programlama dilleri bilmenize gerek olmadığı gibi, yalnızca 10 dakika gibi bir sürede dahi kendi amatör kişisel blogunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kişisel bir blog oluşturma konusunda kararlıysanız başlamanız ve takip etmeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Blogunuzun İçerik Stratejisini Belirleyin: Nasıl ki bir kitabın amacı okura bir şeyler katmak ve kazandırmaksa bir kişisel blogun da amacı okura bir şey kazandırabilmek olmalıdır. Bu nedenle öncelikle blogunuzun içerik stratejisini belirleyin. Blogunuz sizin hayatınızda olanları konu edinen kişisel bir günlük mü olacak yoksa ilgi alanınız bazlı bir blog mu olacak?
  • Blogunuza İsim Bulun: Bir kişisel blogun popüler hale gelmesinde isim oldukça önemlidir. Komplike ve telaffuzu zor veya akılda kalıcı olmayan blog isimleri okurlar tarafından pek sevilmez. Bu nedenle basit, anlaşılabilir ve akılda kalıcı bir isim bulmaya özen gösterin. Blogunuza vereceğiniz ismin etkileyici olmasını da unutmayın.
  • Blogunuzun için Altyapı Seçin: Kişisel blog oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok servis var. Blogger ile blogunuzunadi.blogspot.com.tr benzeri bir blogu yalnızca dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz. Yada dilerseniz WordPress altyapısını kullanmak için blogismi.wordpress.org şeklinde bir blogu Wordpress.org üzerinden kolayca ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Tüm bu blog seçenekleri amatör olarak başlamak ve kişisel blog dünyasını tanımak için oldukça yeterlidir ancak profesyonel bir blog oluşturmak istiyorsanız kendi hosting ve alan adınızı satın alarak bir WordPress blog kurmayı düşünmelisiniz.
  • Blogunuza Logo Tasarlayın: Profesyonel olmasına elbette gerek yok ancak her blogun mutlaka akıllarda yer etmesine yardımcı olacak bir logoya sahip olması gerekir. Blogunuzu artık yayına hazır hale getireceksiniz mutlaka bir logo tasarlamalısınız. Eğer logo konusunda kendinizi hem yetersiz hem de bilgisiz buluyorsanız Ücretli Tasarım Alanı kategorisine bir ticaret konusu açarak ücreti karşılığında bir grafikerin sizin için logo hazırlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Bir Tema Seçin: Her blogun kendine has ve eşsiz bir temaya sahip olması okurlarının gözünde o blogu benzersiz hale getirir. Eğer imkanınız varsa ücretli bir tema satın alarak blogunuzu yapılandırabilirsiniz.
  • İlk Merhaba Dünya Yazınızı Yazın: Artık blogumuz tümüyle hazır olduğuna göre merhaba dünya yazısını yazarak kişisel blogunuzu yayın hayatına başlatabilirsiniz.

Kişisel Blog Temaları

Ülkemizde ve dünyadaki kişisel blogların tamamına yakını WordPress veya Blogger altyapısına sahip bloglar kullanıyor. Bu altyapı sitemlerinin böylesine popüler olarak kullanılıyor olmasının kuşkusuz en önemli nedenlerinden biri de her iki platform için ücretli veya ücretsiz onlarca temaya internetteki kaynaklar yardımıyla edinebiliyor olmanızdır. Hem ücretli hem de ücretsiz hemen herkesin tarzını yansıtan ve bloguna uyum sağlayabilecek kişisel blog temaları bulabilmek mümkün. Blogger altyapısına sahip olan siteler için internetteki dağıtıcılar yardımıyla kişisel blog temaları aramanız gerekiyorken, WordPress altyapısına sahip bloglar için buradaki sayfayı kullanarak kendi zevkinize göre blog temalarını indirebilirsiniz.

Ayrıca kişisel blogunuz için farklı temaları WM Aracı forumları yardımıyla da erişebilirsiniz. Blogger kullanıcıları Blogger Temaları kategorimizi, WordPress kullanıcılarıysa WordPress Temaları kategorilerimizi ziyaret ederek kullanıcılarımızın paylaşmış olduğu temaları indirebilir veya Webmasterlardan tavsiye/istekte bulunabilirler.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2019
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.