reklam
reklam

Log Nedir? Log Kaydı ve Log Tutma

Log Nedir? Log Kaydı ve Log Tutma

Log, meydana gelen olayların ve hareketlerin kayıt altına alındığı dosyalardır. Yazılımlar, işletim sistemleri ve web sunucuları olmak üzere birçok alanda loglar aktif olarak kullanılmaktadır.

Log Kaydı

Log kaydı; tüm hareketlerin birer birer kayıt altına alınmış olduğu dosyalardır. Örneğin bir web sunucusunun içerisinde yer alan log dosyaları incelenerek ziyaretçilerin nereden geldiği ve web sunucusuna hangi istekleri gönderdiği kolaylıkla anlaşılabilir. Log dosyaları iyi birer analiz araçları olabileceği gibi sorun teşhisi konusunda da oldukça faydalı kayıtlardır. Örneğin bilgisayarınızın işletim sisteminin üretmiş olduğu log kayıtlarını inceleyerek sistemde meydana gelen sorunun neden kaynaklandığını öğrenebilir ve buna göre çözümler üretebilirsiniz.

Log Tutma

Log tutma veya rapor tutma bazen sistem tarafından varsayılan olarak sunulan bir seçenek halindeyken bazen de sizin aktif etmeniz gerekebilir. Log tutma işleminin aktif hale getirilmesi için her sistem içerisinde takip edilmesi gereken adımlar farklı olabilir. Bu nedenle sistemin log kayıt desteği olup olmadığını öğrendikten sonra asıl kılavuz kaynaklar aracılığıyla bu bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al