Lokasyon Nedir? Lokasyon Sorgulama ve Lokasyon Belirleme

Lokasyon Nedir? Lokasyon Sorgulama ve Lokasyon Belirleme

Bir barındırma hizmetinin yer aldığı konum merkezine lokasyon denir. Örneğin İstanbul'da konumlanan bir sunucunun lokasyonu Türkiye merkeziyse İstanbul olacaktır. Ya da Almanya içerisinde yer alan bir internet sunucusunun lokasyonu Almanya olacakken hangi şehirde yer alıyorsa şehri de merkezi olacaktır. Lokasyon, dil bazlı çalışmalar gerçekleştirildiğinde yada önemli indirmeler için yüksek hız sağlanmasında önemli bir faktördür. (Daha detaylı bilgi için Lokasyon Belirleme başlığına bakınız.)

Lokasyon Sorgulama

Bir web sitesinin veya sunucusunun lokasyonunu öğrenmek oldukça basittir. WMAracı'nın tüm webmasterların kullanımına ücretsiz olarak sunmuş olduğu Site Analiz servisi üzerinden bir site veya sunucuyu analiz ettiğinizde çıkan sonuç tablosunda o sitenin yer aldığı lokasyonu kolaylıkla görebilirsiniz.

Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama ve Sunucu Satın Alma
İlginizi Çekebilir!

Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama ve Sunucu Satın Alma

Sunucu, fiziksel görünüm olarak masaüstü bir bilgisayarın kasasına benzeyen, donanım olarak CPU, RAM ve Harddisk gibi parçaları üzerinde barındıran fakat kişisel kullanımdan ziyade internet sitelerini, yazılımları veya mobil uygulam...

Lokasyon Belirleme

Her ne kadar önemsiz bir konu gibi görünüyor olsa da bir web sitesi için doğru lokasyon seçimi son derece önemlidir. İçerikleriniz Türkiye kullanıcılarına hitap ediyorsa barındırma hizmetini Türkiye içerisinden almanızın size bazı önemli artılar kazandıracaktır;

 • Sitenize Türkiye'den erişen kullanıcılar daha hızlı giriş yapabilecekler.
 • Sitenize Türkiye'den giriş yapan kullanıcılar daha yüksek hızla sörf yapabilecekler.
 • Siteniz arama motorlarının Türkiye sitelerinde daha iyi derecelenmelere sahip olabilir.
 • İçeriğinizin Türkçe olması halinde otomatik çalışan sistemler sitenizi daha çabuk tanıyabilecek (örn; Alexa)

Tabii tüm bu görüşlerin aksini düşünen ve sunucu seçimi için farklı lokasyonları tercih eden kullanıcılar da var. Örneğin ülkemizde her türlü yetişkin içerik yasakken Avrupa'nın birçok çok ülkesinde bu içerikler serbest şekilde yayınlanabiliyor. Bu durumda Avrupa tabanlı bir hizmet almak yasaklara karşı direnme konusunda önemli bir rol oynuyor.

Ya da yaygın bir diğer örnekten ilerleyecek olursak; yeni açacağınız web sitesinin dili İngilizce veya farklı bir dil olacak. Bu durumda yurtdışı ve hedef kitlenin baz alındığı yerlerden lokasyon tercihinde bulunmak sizi daha avantajlı duruma sokacaktır. Üstelik yurtdışı tabanlı firmaların barındırma fiyatlarının ülkemize oranla çok daha düşük olduğu da büyük bir gerçektir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 IT
  feride Marmara univ.Gazetecilik mezunuyum IT de hangi alanlarda çalışma imkanımız olur acaba?... IT
 • 2 Fiverr
  Mehmet Ege Yetiş Sitede kart onaylaması yapmak istedim ve benden bir miktar para ödeme yapmamı istedi (önce 145 daha ... Fiverr
 • 3 Alfanümerik
  bilal Merhaba Lütfen 8-32 karakter uzunluğunda alfasayısal karakterlerden oluşan bir kombinasyon girin. ... Alfanümerik
 • 4 Onlyfans
  tarık Onlyfanta bedava sayfalara abone olmak için bile olsa kart bilgisi istiyor 10 centlik ödeme almak iç... Onlyfans
 • 5 Warez
  seyhun Warez reklam türleri için liste verebilir misiniz?... Warez
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al