wmaraci reklam

Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama ve Sunucu Satın Alma

Sunucu Nedir? Sunucu Kiralama ve Sunucu Satın Alma

Sunucu, fiziksel görünüm olarak masaüstü bir bilgisayarın kasasına benzeyen, donanım olarak CPU, RAM ve Harddisk gibi parçaları üzerinde barındıran fakat kişisel kullanımdan ziyade internet sitelerini, yazılımları veya mobil uygulamaları barındırmak için kullanılan bir bilgisayar çeşididir. Sunucuların görevi gelen bağlantı isteklerine cevap vermek veya çalıştırılması gereken gerekli sorguları çalıştırmaktır. Bunların dışında pek ala bir web sunucusu uzaktan bağlanılarak mail göndermek, ekstradan bazı programları çalıştırmak veya bir web sitesini barındırmak amacıyla da kullanılabilmektedir.

Sunucu Kiralama

Yüksek trafikli bir web sitesi barındırmak, online çalışan bir yazılımın aktifliğini sağlamak ve daha birçok amaç için insanlar bir sunucu ihtiyacı duyabilirler. Sunucular ev bilgisayarlarından farklı olarak yüksek bağlantı hızına sahip olan hatlara ve hatta soğutma sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Bunu tıpkı bilgisayarınızda çok işlem yaptığınız anda nasıl ısındığını anımsayarak örnekleyebiliriz. Sunucuya bir internet sitesi kurduğunuzda birçok kullanıcı bu internet sitesine giriş yaptığında sizin sunucunuza bağlanma isteği gönderecektir. Onlarca ve hatta yüzlerce kullanıcının aynı anda sunucunuzda yer alacağını düşünürsek sunucunun ne kadar büyük kapasitelere hizmet verebileceğini anlayabilirsiniz.

Özel ortam sağlama şartları olmayan ve fazladan sermaye harcayarak bakım masrafıyla uraşmak istemeyen kullanıcıların tümü kendilerine ait olacak bir sunucu kiralarlar. Sunucu kiralama işleminde kullanıcı olan taraf yalnızca sunucu için belirlenen aylık kira bedelini öder. Sunucunun bakım masrafı ve hat ücreti başta olmak üzere geri kalan tüm giderler ise barındırma hizmeti sağlayan sağlayıcı tarafından karşılanır.

Peki, kimler neden bir sunucu kiralamaya ihtiyaç duyabilir?

 1. Çok fazla trafik alan web siteleri Hosting, Reseller veya VPS gibi paketlerle barındırılamaz. Çünkü yüksek trafik demek daha çok kullanıcının sunucuya bağlanmak istemesi bu da hem daha büyük donanım ihtiyacı hem de trafik ve harddisk alanı demektir.
 2. Sitelerini diğer web sitelerinden ayırmak isteyen kullanıcılar. Eğer web siteniz hassas bir alandaysa Shared Hosting (Paylaşımlı Hosting) üzerinde siteleriniz olumsuz şekilde etkilenebilir. Sunucu içerisinde barındırdığınız siteler ise tüm olumsuzluklardan uzakta durur.
 3. Kendi kullanımlarınız sizi ilgilendirir. Kiralık sunucu kullanan kullanıcılar sunucuları içerisinde diledikleri gibi CPU oranı kullanabilme şansına sahiptirler. Yani aşırı yükleme nedeniyle hosting firması sizi kapı dışına koyamaz.
 4. Sürekli online olması gereken yazılımlar. Başta mobil uygulamalar ve yazılımlar olmak üzere online oyun Client'ları gibi birçok yazılımın 7 gün 24 saat açık olması için bir sunucu içerisinde yer alması gerekir.

DA Nedir? Domain Authority Yükseltme ve Domain Authority Sorgulama
İlginizi Çekebilir!

DA Nedir? Domain Authority Yükseltme ve Domain Authority Sorgulama

DA (Domain Authority), dünyaca ünlü SEO şirketi Moz tarafından geliştirilen ve internet sitelerinin SERP sayfasında birbirine karşı muhtemel üstünlüklerini tahmin etmeye yardımcı olan SEO skorudur. 0 ile 100 arasında derecelendirmeyle ...

Sunucu Satın Almak

Bazı durumlarda bir web sitesi veya yazılımın rahatça çalışabilmesi için üst düzey bir sunucu gerekebilir. Üst düzey sunucular için de ödenecek fiyat üst düzey olacaktır. Bu durumda genellikle kişiler gerçek bir sunucu alır ve bu sunucuyu özel odalarında veya barındırma merkezleri içerisinde barındırır. Böylece kendi ihtiyacını karşılayacak olan sunucuyu çok daha uygun fiyatlara mal edebilirler. Farklı bir senaryoyu örnek vermek gerekirse düşük kullanıcılı bir web sitesi için de sunucu satın alınarak bu sunucu veri merkezi içerisinde barındırılabilir.

Tıpkı bilgisayarlar olduğu gibi sunucular da farklı platformlar üzerinden satılabilir ve toplama olarak meydana getirilebilirler. Kendi sunucusunun sahibi olan kişiler ayrıca donanım üzerinde de hak sahibi olurlar. Diledikleri gibi kendi sunucularının performansını arttırmak için donanım eklemesi gerçekleştirebilirler.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al