Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

N95 maske, kullanıcının ağzı ve burnu ile yakın çevredeki potansiyel kirleticiler arasında fiziksel bir bariyer oluşturan kişisel koruyucu bir ekipmandır.

Bir yüz maskesi düzgün takılırsa, büyük partikül damlacıklarının, virüs ve bakterilerin ağız ve buruna ulaşmasına engel olur. Ayrıca tükürüğünüze ve solunum salgılarınıza, başkalarının maruz kalmasını önler. Tüm maskeler aynı özelliğe sahip değildir. Kullanım amacına uygun maske seçmek önemlidir. Grip gibi viral hastalıklar hava yoluyla insanlara bulaşabilir. Bu hastalıklardan korunma yolları aşı ve izolasyon ile bariyer yöntemi olabilir. Birçok ülke, bir grip salgını sırasında viral geçişi azaltmak için ilaç dışı müdahaleler olarak kullanılmak üzere yüz maskeleri stoklamaktadır.

N95 Maskesinin Özellikleri Nelerdir?

Bir N95 maskesi, havadaki partiküllerin çok verimli bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmış bir koruyucudur. Yapılan denemelerde, N95 maskelerin çok küçük (0,3 mikron) test partiküllerinin en az yüzde 95'ini filtrelemiştir. Ancak bu maskeler, virüs ve bakterilerden tamamen koruma sağlamaz.

N95 Maskesi Korona Virüsünden Korur Mu?

Korona virüsü Çin’de başlayarak kısa süre içerisinde alınan sıkı önlemlere rağmen 36 ülkeye yayıldı ve binlerce insanın ölümüne neden oldu. Uzmanlar koronavirüslerin yayılmasının en yaygın yolunun öksürük ve hapşırmalardan iletilen solunum damlacıkları olduğunu belirtmektedir. Maskeli insanlar, bu hastalığın belirleyici görüntüsünü oluşturdu. Özellikle koronavirüsünün görüldüğü ülkelerde ciddi maske talebi oluştu. Ancak hiçbir maske hastalıktan % 100 koruma sağlamamaktadır.

Tek kullanımlık toz maskeleri gözeneklerinin büyüklüğü nedeniyle virüslerden korumada etkili değildir. Bunlar aynı zamanda yüze tam oturmadığı için ağız ve burunu tam kapatmaz.

N95 maskesi, yüz maskesi filtrelerinden en yaygın olanıdır. Toza karşı kullanılan sıradan maskelerin virüsten koruma oranı % 30'larda kalırken, N95 maskeleri havadaki partiküllerin en az % 95'ini filtreler.

N95 Maske

N95 Maskesi Nasıl Kullanılmalı?

  • N95 maskeleri kullanılırken öncelikle üretici talimatları mutlaka okunmalıdır.
  • Maskeyi takmadan önce eller su ve sabun ile yıkanmalıdır.
  • Maske ağız ve burunu tamamen kapatmalı ve maskenin yüze tam oturması gerekmektedir. Maskeyi taktıktan sonra iki el ile maske kapatılarak güçlü nefes alındığında, maskenin yan taraflarından hava alıp almadığı kontrol edilmelidir.
  • Sakal ya da saç, maskenin yüze tam oturmasını önleyebilir. Çalışmalar bir günlük sakalın bile hava sızmasına sebep olduğunu göstermiştir. Bu nedenle maske takmadan önce saçlar toplanmalı ve tıraş olunmalıdır.
  • Yüz maskeleri kişisel koruyuculardır ve ikinci bir kişiyle paylaşılmamalıdır.
  • Kullanılan maskeleri çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın.

N95 Maskesi Kaç Gün Kullanılır?

N95 maskeleri tek kullanımlık koruyucu malzemeleri olarak değerlendirilmektedir.  Maskenin filtresinin tıkanması, nefes almada zorlanmaya neden olur. Bu durumda maskenin herhangi bir şekilde temizlenip tekrar kullanımı mümkün değildir. Maskenin iç tarafı kirliyse, maske deforme olduysa ya da su ile temas ettiyse maskeyi güvenli şekilde atarak yenisini kullanmak gereklidir.

N95 maskelerini, çeşitli iş güvenliği ekipmanları satan yerlerden ve medikallerden temin edebilirsiniz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.