Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Nükleer santral, nükleer reaktörlerin radyoaktif maddelerden faydalanmasıyla enerji üreten tesislere verilen isimdir. Nükleer enerji santrali olarak da anılan bu bölgelerin yanlarında pek çok teknik ve etik tartışmaları getirdiklerini de unutmamak lazım. Bu tesislerde kullanılan radyoaktif maddelerin ve atıkların doğaya verebileceği zararlar nedeniyle güvenlik oldukça önemli bir başlık olarak bizleri karşılar. Bazı fizikçiler nükleer enerjinin doğru şekillerde üretildiğinde ve dikkatli eller tarafından güvence altına alındığında en temiz enerji olduğunu belirtmektedir. Elbette konuyla ilgili tersini iddia eden de pek çok çalışma olduğunu ve tartışmaların uzun yıllardır devam ettiğini belirtebiliriz.

 

Nükleer Enerji Santrali Ne İşe Yarar?

Gel gelelim böyle tartışmalarla birlikte ilerleyen ve pek çok ülke tarafından kullanılan bu tesislerin ne işe yaradıkları sorusuna. Birçok hükümetin çevreci aktivizmleri ve bu tartışmaları görmezden gelmesine neden olan unsurlar da zaten bu soruyla birlikte çok net görülebiliyor. Nükleer enerji santralleri çok daha az giderle, çok yüksek elektrik enerjisi üretebilmekte olan tesislerdir. Ürettikleri enerjinin karşılığını verebilecek diğer tesislerin (baraj, elektrik santrali, güneş enerjisi vb.) maliyetleri çok yüksek olabildiği ve coğrafyayla olan doğrudan ilgisi nedeniyle ülkeler nükleer enerjiyi daha sık tercih edebilmektedir. Ancak bu durum da bizi bir ileri sorunla karşı karşıya getirmektedir. Nükleer enerjileri zararları var mıdır? Varsa nelerdir? Buyurun bu soruya da cevabımızı bir alt başlıkta verelim.

Nükleer santral

Nükleer Santral Zararları Nelerdir?

Konu nükleer santraller olduğunda fizikçilerin, çevrecilerin ve hükümetlerin birbirlerine girdiklerini söylemiştik. Bunun nedenleri nükleerin enerji yönünden sağladığı avantajlar ve yaşanmış riskler olarak ikiye ayrılmakta. Özellikle ikinci kısımda risk demek pek de yaşananları karşılamıyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşında gördüğümüz nükleer gücün, SSCB’de bir santralin (Çernobil) patlamasının ve Japonya’nın yaşadığı zor zamanların bu tartışmalarda önemli bir etkisi vardır.

Oldukça uzakta yaşanmış olmasına rağmen ülkemizi de oldukça derinden etkileyen Çernobil nükleer faciasının SSCB’nin sonunu getiren olaylardan birisi olarak da anıldığını söyleyelim. Kısacası bir tesiste yaşanan bir sorun, dev ülkelerin ve federasyonların çökmesine de neden olabilmekte.

Yaşanabilecek sızıntıların ya da felaket durumlarının belirli bölgelerin onlarca yıl zehirli bölge olmasıyla sonuçlanabildiğini söyleyelim. Bu nükleer enerji santrallerinin en büyük zararı sayılmakta desek pek de yanlış olmaz. Çevreciler daha güvenli bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ve rüzgar güllerini savunmakta ancak burada da maliyet tablosu çoğu ülke için kabul etmesi zor bir durum yaratıyor.

Bu kazanç ve zarar dengesi üzerine yapılan pek çok çalışma olduğunu da hatırlatalım. Bazı araştırmacılar yaşanan felaketlerin, tesis sayısına göre oldukça düşük oranda olduğunu belirtiyor. Ancak yine de bir felaket yaşanması ihtimalinin de ne kadar korkutucu olduğunu dünya halkları olarak tecrübe etmiş durumdayız. Dolayısıyla fayda muhasebesi yapılırken oldukça dikkatli olunması gerektiği ortada.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.