Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

İnternet alışverişlerinde gizliliği seven ya da kredi kartı kullanmaktan haz etmeyen insanların son yıllardaki ortak noktası ön ödemeli kart hizmetleri oldu. Peki, net bir şekilde öğrenmek gerekirse ön ödemeli kartlar nedir ve nasıl çalışırlar?

Ön ödemeli kartlar aslında bankaların vermiş oldukları hesap kartlarına yakın bir işleve sahiplerdir. Herhangi bir bankadaki hesap kartımızla eksi bakiyeye düşemeyeceğimiz ve düşemediğimiz gibi ön ödemeli kartlarda da benzer bir durum söz konusudur. Asıl işlevi yükle ve harca olan bu kartları kullanırken bakiyemizde bulunan miktar ile harcama yapabilmekteyiz. Özellikle tüm bu işlemleri gerektiğinde ismimizi dahi paylaşmadan yapabiliyor olmamız, bu işlemlerin çoğunu mobil uygulamalardan halledebilmemiz ve ön ödemeli kartların güncel banka hesaplarımızla bağlantılı olmaması onları internet alışverişlerimizde ve günlük kullanımlarımızda güvenilir kılmakta.

Diğer bir yandan da 18 yaşından küçük insanların kredi kartı kullanamaması ve banka hesaplarına ancak velileri ile birlikte erişebiliyor olmaları da onları ön ödemeli kartlara yönlendirmekte. Bu sayede gençler de internet üzerinden alışveriş işlemlerini tamamlayabiliyor ve sipariş verebiliyorlar. Dolayısıyla bu sistemin asıl kullanıcılarının kişisel veri güvenliğine önem veren bireylerden ve gençlerden oluştuğunu söylememiz mümkün.

Ön Ödemeli Kart

Ülkemizde Papara ve Ininal bu kart hizmetiyle öne çıkan markalar arasında yer alırken, dünya genelinde en çok adı anılan markanın ise PayPal olduğunu görüyoruz. Ön ödemeli kart sistemlerinin dünya genelinde yayılmasına öncülük eden PayPal Haziran 2016 itibariyle Türkiye faaliyetlerini sonlandırmıştır. Bu yol ayrımında ise Türkiye Cumhuriyeti ve yasalarının etkili olduğu, PayPal’ın BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) ile aralarındaki sorunların gündeme geldiği görülmektedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.