wmaraci reklam

Otomasyon Nedir?

Otomasyon Nedir?

Çağımızın üretim terimlerinden birisi ve belki de en önemlisi olan otomasyon kelimesi, bir üretim aşamasının otomatikleştirilmesi anlamına geliyor. Bu kimi zaman üretim aşamasının bir kısmı olabilirken, kimi zaman da tamamı olabilir. Peki, kelimeye ayrıntılı bir şekilde göz attığımızda neler görüyoruz?

Sanayi devriminin getirileriyle birlikte atölye ve işçilik gün geçtikçe azalmaya başladı. Çünkü üretim aşamalarından insanları uzaklaştırdığımızda daha düşük sermaye kullanımıyla, daha verimli ürün üretebiliyoruz. Bu noktada insanlara ve iş gücüne olan ihtiyacı azaltmanın en temel yolu da tahmin edebileceğiniz gibi,  işleyişi otomatik bir sürece bağlamak ve bu şekilde devam etmek.

Örnekli bir şekilde anlatmamız gerekirse, bir su tesisinde üretim tamamlandıktan sonra eğer ambalajlama işlemini insanlara yaptırmak yerine bir makinenin önüne gelen su şişelerini düzenli bir şekilde ambalajlamasını sağlarsak, süreci otomasyona uğratmış ve otomatik hale getirmiş oluruz. Bu da fabrikaya ve üreticilere daha az iş gücüyle, sürekli bir üretim sağlama imkânı doğurur.

Günümüzde çoğu büyük fabrika bütün süreçleri otomatik bir konuma getirmiş durumda. Buna karşın hala işçi ihtiyacı duyulan bazı konular da mevcut. Yine de artık görebiliyoruz ki, fabrikalarda üretim konusunda el emeği katan işçiler değil, makine bozulmalarına karşı yüksek verimliliği sağlamayı hedefleyen mühendisler görev almakta. İşçiler ise daha çok lojistik, getir götür gibi işleri üslenerek iş hayatlarına devam etmekteler.

DA Nedir? Domain Authority Yükseltme ve Domain Authority Sorgulama
İlginizi Çekebilir!

DA Nedir? Domain Authority Yükseltme ve Domain Authority Sorgulama

DA (Domain Authority), dünyaca ünlü SEO şirketi Moz tarafından geliştirilen ve internet sitelerinin SERP sayfasında birbirine karşı muhtemel üstünlüklerini tahmin etmeye yardımcı olan SEO skorudur. 0 ile 100 arasında derecelendirmeyle ...

Otomasyon’un Sağladığı Diğer Avantajlar

Otomasyon sadece işçi sayısını azaltarak üretim ekonomisine ve sermaye sahiplerine katkı sağlayan bir süreç değildir. Gerek tüketici, gerekse üretici açısından daha birçok katkısı bulunmaktadır. Otomasyon kavramının verimini anlamak için bunları da öğrenmek gerekiyor.

Otomatik üretim süreci daha çok sayıda ürünün, daha kısa sürede üretilmesine olanak sağlamakta. Bunu örneklemek gerekirse bir marangoz el emeği olan masayı yapmak için bir gününü harcayabilirken, bir mobilya üretim tesisinde o gün yüzlerce masanın otomatik olarak üretilmesi gayet doğaldır.

Diğer bir yandan da seri üretim, ürünlerde belirli ve istikrarlı bir kalitenin sağlanmasını da büyük ölçüde kolaylaştırır. Elbette defolu ürünler de yadsınamayacak kadar çoktur, fakat üretimin verimine kıyasla bu konu göze batmamaktadır. Dolayısıyla tüketicinin kaliteli ürünlere ulaşmasına olanak sağlaması açısından otomasyon oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Son olarak maliyeti daha yüksek olan bir ürüne erişmek de daha zordur. Otomatikleştirme süreci bu konuyu da çözerek tüketiciye katkı sağlamıştır. Eğer otomatik üretime maruz kalmasaydı sahibi olamayacağımız pek çok ürüne, bu sayede daha uygun fiyatlarla sahip olabiliyoruz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 HTS Kaydı
  Abdullah İnstagram konuşmaları hts Ye yansırmı... HTS Kaydı
 • 2 Xing
  Zeynep Almanya'da hemşire olarak çalışmak için ilan vermek istiyorum... Xing
 • 3 YS Belgesi
  Mehmet Sami Merhaba, Kendi sunucum yok bir hosting firması bünyesinde barınmakta olan bir blog sitem var bunun i... YS Belgesi
 • 4 Home Ofis
  shahram montazeri dear sir, information was so clear and to the point thank you for that. opening the company is... Home Ofis
 • 5 Home Ofis
  HASAN Ben bir emekli teknik elemanım mesleğimi devam ettirmek için evimde faaliyatimi sürdürmek istiyorum.... Home Ofis
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al