Giriş Yap / Kayıt Ol

PaaS (Platform as a Service), üçüncü parti herhangi bir sağlayıcı tarafından yönetilen ve sizin kullanımınız için tahsis edilen servis veya hizmetlerdir. Sıklıkla bulut bilişim alanında karşımıza çıkan bu terimdeki servisler; bir sunucu, , işletim sistemleri, hosting veya benzeri barındırma servisleri olabilir. PaaS’ın sözcük olarak bir diğer kullanımı da HaaS yani Hardware as a Service şeklindedir.

PaaS’lar kısa veya uzun vadeli olarak tercih edilebilir. PaaS sunanan şirketlerin sıklıkla aylık ve yıllık olmak üzere iki çeşit fiyatlandırma modeli vardır. PaaS servislerin standart kullanımında geliştirmelerin yapılması ve işletmenin sağlanması için ücret ödemenize gerek yoktur çünkü bu işlerin tamamını platform sağlayıcı şirket tamamlamakla yükümlüdür. PaaS küçük ve orta ölçekli işletmelerin, yeni girişimlerin ve düşük bütçeli şirketlerin normal şartlarda altına girmek istemediği donanım, donanım bakımları ve işletme masraflarından kurtulmak için ideal bir yoldur.

PaaS

Örneğin küçük çaplı bir girişim olduğunuzu varsayalım. Mobil uygulamanız ve internet siteleriniz için bulut sunuculara gerek duyduğunda kendi sunucunuzu kurmanız ve bu sunucunun sürekli olarak giderleriyle uğraşmak sizi gereksiz faturaları ödemek zorunda bırakacaktır. Oysa bu servisi PaaS olarak temin ettiğinizde hem daha iyi donanımları kullanma şansını yakalayacak hem de tasarruf edeceksiniz. Üstelik donanım satın almak zorunda kalmayacağınız için altyapı yatırımı açısından kârlı olacaksınız. Kendi kuracağınız sunucunun donanım masrafları haricinde sistemle ilgilenmesi gerek bir de sistem yöneticisine sahip olmanız gerekir. Oysa PaaS modelinde tüm bu ihtiyaçlar sizin yerinize karşılanır ve cebinizden ekstra masrafların çıkmasının önüne geçilmiş olur.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.