reklam
reklam

Girişim Nedir?

Girişim Nedir?

Girişim, planlı şekilde yeni iş koluna kullanılan teknoloji veya yeni teknoloji vasıtasıyla giriş yapmaktır. Girişimlerin tümünün piyasa üzerinde değerlenme veya tamamen kaybetme riski bulunmaktadır. Tüm bu riskleri göz önüne alarak girişimi başlatan ve geliştiren kişiyeyse girişimci adı verilir.

Girişim dediğimizde özellikle son yıllar aklımıza gelen ilk şey internet üzerinden başlatılan bir hizmet veya ürün sunumu aklımıza geliyor. Oysa pekala standartlardan ayrı konseptle meydana getirilmiş veya standartlardaki işletmeyi de girişim olarak nitelendirebiliriz. Girişimcinin belli bütçeyi elde ettikten sonra kendisine aldığı hayvanlarla kuracağı çiftlik bir girişim sayılabileceği gibi bilgisayarını kullanarak insanların kullanıp faydalanabileceği yazılım oluşturan ve bunu pazarlayan kişi de girişimcidir.  Elbette girişimlerin tam olarak bir girişim sayılabilmesi için diğerlerinden kendini ayırt edebiliyor olması ve insanların sorununa çözüm üretiyor yada ihtiyacı karşılıyor olması gerekir.

Girişim sözcüğüyle kafamızda sadece para kazanacak herhangi fikri canlandırmak doğru değildir. Mahallenin sorunlarını çözmek üzere de başlatılan iyileştirme çalışmaları bir girişim olarak kabul edilebilir. Hatta bu girişimler sosyal girişim kavramı altında incelenmektedir.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

  • 1 Siber Suç
    aylin özerol Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
  • 2 Metin Yazarı
    esma Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
  • 3 Paypal
    Oznur İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
  • 4 Kelime İşlemci
    Serdar Baş İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
  • 5 Software
    Emin Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al