Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Pandemi, bir salgın bir hastalığın küresel ya da en azından kıtasal bir boyuta ulaşarak insanlığı ekonomik, politik ve sağlık yönünden etkilemesi durumuna verilen isimdir. Yeni Nesil Koronavirüs (Sars-Cov-2) öncesinde de pandemi süreçlerinin yaşandığı görülmüştür. Özellikle İspanyol Gribi de tüm dünyayı etkisi altına almayı ve insanların hayatlarında rol sahibi olmayı başarmış pandemi süreçlerinden bir diğeri olarak yakın tarihimizde görülmektedir.

 

Pandemi ile epidemi benzer kelime anlamı taşısalar da aralarında ayırt edici özellikler bulunmaktadır. Epidemi belli bir popülasyonu etkileyen salgınlara verilen isim olarak düşünülebilir. Örneğin bir okulda yaşanan salgına ya da bir şehri etkileyen bulaşıcı hastalık durumuna epidemi denilmektedir. Fakat eğer bu süreç birden fazla yeri aynı anda etkiliyor ve etki çapı kıtalara kadar ulaşıyorsa o zaman adına pandemi diyebiliyoruz.

Pandemi

Koronavirüs Pandemisi Başlangıç Tarihi

Virüs Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının son aylarında ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Çin hükumeti sorunu kontrol altına almaya çalışsalar da dünyanın en kalabalık coğrafyalarından birisi olan Çin virüsün tüm dünyaya yayılmasına engel olamadı. Yaşanan panik haliyle birlikte Avrupa, Afrika ve Amerika’da hızlı bir şekilde yayılan virüsün ülkemizdeki ilk teşhisi ise 2020 yılının Mart ayında yaşandı.

Dünya ülkelerinde maske zorunlamalarının yanı sıra, sokağa çıkma yasakları ve okulların tatil edilmesi gibi durumları da bu süreçte sıkça gördük. Özellikle ülkeler kapılarını diğer ülkelerden gelecek ziyaretçilere kapatma yoluna gittiği için 2020 aynı zamanda turizm açısından da tüm dünyanın kötü etkilendiği bir yıl oldu.

Virüs dünya genelinde 500.000’in üzerinde insanın hayatının sona ermesine sebep olurken on milyondan fazla insana bulaşarak sağlık alanında da bir kargaşa ortamına sebep oldu. Bill Gates, pandemi sürecinin 2021 yılını da etkileyeceğini düşünmekte ve hükumetleri dikkatli olmaları hakkında uyarmakta. İnsanlar ise hayatlarını Yeni Normal denilen yaşam düzenine uyarak geçirmeye çalışmakta. Bu süreçte sosyal mesafe, kişisel karantina gibi yeni tabirler hayatımıza girerken birçoğumuz hayatlarımızı artık hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat ederek ve temastan uzak durarak geçiriyoruz.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.