reklam
reklam

Picasa Nedir? Picasa Kurulumu ve Picasa İndir

Picasa Nedir? Picasa Kurulumu ve Picasa İndir

Picasa, Google tarafından kullanıcıların fotoğraflarını organize etme, düzenleme ve web albümlerine yükleme yapabilmeleri için geliştirmiş bir yazılımdır. Yalnızca Windows sürümleri için kullanabilir olan Picasa, yükleme işlemini tamamladıktan hemen sonra bilgisayarınızın sabit diskleri içerisinde yer alan jpeg, bitmap, tiff gibi daha birçok görüntü uzantılarının tümünü tarıyor ve organize etme işlemine başlıyor.

Picasa aralarında Photoshop'un PSD dosya uzantısı da olmak üzere sayısız popüler dosya uzantısını otomatik olarak tanıyor ve kronolojik olarak sizin için organize hale getirilmiş klasörler meydana getiriyor. Sabit disklerinizin içerisindeki görüntü oranına göre daha uzun süren veya daha kısa süren bu işlem bittiğinde ise elinizde tamamen organize edilmiş ve aradığınızı kolayca bulabileceğiniz resim galerileri oluyor.

Organize etmek veya istediğiniz fotoğrafları web albümleri haline getirebilmek Picasa'nın kullanıcılara sunduğu en basit ve temel özelliklerden yalnızca biri. Bunun yanı sıra Picasa size tamamen basit arayüzlü ve gelişmiş hem fotoğraf görüntüleme hemde düzenleme aracı sunuyor.

Picasa İndir

Picasa'nın kurulum dosyasını ücretsiz olarak indirmek için www.picasa.google.com internet adresini ziyaret etmeniz yeterli oluyor. Web sitesine giriş yaptığınızda Picasa otomatik olarak bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi ve sürümünü tanıyıp, Picasa'yı bilgisayarınızda kullanıp kullanamayacağınızı analiz edip, size bildiriyor. Geçerli bir sürüme sahip olmanız halindeyse mavi indirme butonu ile indirme işlemini başlatabiliyorsunuz.

Picasa Kurulumu

Kurulum dosyasını indirip çalıştırdıktan sonra birkaç “İleri” yapmanız gereken adımın akabinde kurulum işlemini tamamen sonlandırabiliyorsunuz. Picasa'nın ilk çalıştığında ise karşınıza iki farklı tarama seçeneği geliyor.

Bu seçeneklerden biri sadece belgelerim (resimlerim) klasörü ve masaüstünü taramaya yardımcı olurken diğer ikinci seçenek tüm bilgisayarınız içerisinde yer alan görüntüleri taramanıza yardımcı oluyor. İlk seçeneği seçtiğinizde sadece belgeleri ve masaüstündeki görsel dosyaları tarayan Picasa, ikinci seçenekte tüm bilgisayarınızı baştan aşağıya tarıyor ve işlem sonunda kronolojik olarak fotoğraf dosyalarınızı sıralamaya koyuyor.

Picasa Nasıl Kullanılır?

Picasa'nın kurulum ve ilk tarama aşamasını tamamladıktan sonra artık Picasa simgesine tıklayarak Picasa'yı başlatabilirsiniz. Organize etme özelliğinin yanı sıra Picasa hakkında bilmeniz gereken birkaç özellik daha var.

Picasa'yı açıp herhangi bir fotoğrafa geçiş yaptığınızda sağ kısımda temel düzenleme kutuları çıkacaktır. Bu temel düzenleme kutuları içerisinden bir fotoğrafı tekrar boyutlandırmaktan o fotoğrafa farklı filtreler ve efektler uygulamaya kadar sayısız özelliği kendi tercihinize göre kullanabilirsiniz. Basit bir arayüze sahip olması ve tüm düzenleme komutlarının hemen bu kutucukların içerisinde yer alıyor olması Picasa'yı kullanmayı kolay hale getiren şüphesiz en önemli özelliklerden biridir.

Picasa'da bir fotoğrafı ister düzenledikten sonra isterseniz de düzenlemeden doğrudan Picasa Web albümlerinize yükleyebilirsiniz. Bunun için Picasa'yı indirdiğiniz adres üzerinden bir hesaba sahip olmanız ve ardından bu hesapla yazılım içinden paylaşım yapma öncesi giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Uzmana Sorulanlar

 • 1 Siber Suç
  aylin özerol Merhaba.şikayet edeceğim şahsın adını soyadını versem yeterli olur mu? Hangi telefon numarasını kull... Siber Suç
 • 2 Metin Yazarı
  esma Selam ben 17 yaşındayım metin yazarlığı konusunda hiç tecrübem yok ama bunu bi süre uzun uzun çalışı... Metin Yazarı
 • 3 Paypal
  Oznur İyi geceler turkiyeden paypal kart cikartmak istiyorum bu mumkunmudur acaba... Paypal
 • 4 Kelime İşlemci
  Serdar Baş İlk wordprocessing programının (word'dan önce) adı nedir?... Kelime İşlemci
 • 5 Software
  Emin Yazılımlar..bir eloktronik eşyanın kullanım süresini nasıl belirler..kullanım hakkını gasp etmek.doğ... Software
Site Ayarları
 • Tema Seçeneği
 • Site Sesleri
 • Bildirimler
 • Özel Mesaj Al