Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

RankBrain, Google'ın daha önceki yıllarda proje olarak tasarlamış ve denemiş olduğu 2015 yılındaysa nihai karar alarak global şekilde arama sonuçlarına yardımcı olması için yayınladığı yapay zeka mimarisine dayalı bir algoritmadır. Google'ın arama sonuçlarında siteleri neye göre sıraladığına dair bazı teorik bilgiler bulunuyor olsa dahi tam olarak hangi kriterlerin göz önüne alınarak gerçekleştirildiği bilinmiyor. RankBrain ile birlikteyse artık bu kriterleri kestirmek daha da güç bir hal alacak.

RankBrain

Google RankBrain Algoritması

Google'ın meydana getirdiği arama sonuçlarını etkileyecek yeni algoritması olan RankBrain tamamen yapay-zeka ve öğrenme mimarisiyle birlikte çalışacak. RankBrain, insanların yapmış oldukları aramaları belli matematiksel işlemlerden ve anlama semantiklerinden geçirerek insanların bu aramayı nasıl ve neden yaptığını belirlemeye çalışacak. Ardından elde etmiş olduğu verilere dayanarak en belirgin ve yararlı olarak kabul edeceği kaynakları gelecekteki arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirecek. Böylece kullanıcılar yapmış oldukları aramaların sonucunda en yararlı ve faydalı olan sonuçlarla karşı karşıya kalacak.

RankBrain Yapay Zekası

RankBrain, Google'ın ilk defa kullandığı bir teknoloji değil, daha önceki zamanlarda da Google'ın bu projesinin ismi farklı şekillerde duyulmuştu ve testleri gerçekleştirilmişti. Şimdiyse bu yeni öğrenmeye dayalı yapay zeka arama sonuçlarında insanlara yardımcı olacak. RankBrain sıklıkla adını duyduğumuz Penguin veya Panda benzeri bir algoritma güncellemesi değildir. Ya da RankBraing kendi başına bir yeni algoritma değildir. RankBrain yapay zekası arama motorundan daha etkili sonuçların elde edilebilmesi için hayata geçirilmiş yeni bir modül/araç olarak tanımlanmalıdır.

nevzat demir avatar
nevzat demir
Kişi olarak tecrübe veya paramız yok ise uygun bir sayfa yaptıysak seo'muzu ne şekilde arttırabiliriz acaba?

UZMANIN CEVABIÖncelikle web sitenizin on-page yani site içi SEO çalışmalarına yönelebilirsiniz. Sitenizin açılış hızını, içeriklerinizi, görsellerinizi, temanızı ve temanızın mobil uyumluluğunu optimize ederek işe başlayın. Bu işlemleri yapmak için paraya ve tecrübeye değil yalnızca zamana ihtiyacınız olacaktır. Site içinde bu çalışmaları tamamladıysanız artık site dışı SEO için ücretsiz kaynaklara geçiş yapabilirsiniz.

Esasen Google ve hiçbir arama motoru bize "Link satın alın ve SEO yapın." demez. Bu biz insanların bir maniple yöntemidir. Site dışı SEO çalışması olarak hiç tecrübeniz yoksa ve bütçeniz sıfırsa;
- Sosyal imlemeler yapın,
- Sosyal medya etkileşiminizi arttırın,
- Video Backlink çalışmaları gerçekleştirin,
- Bloglara yorum yapın,
- Forumlardan link çıkışı elde edin,
- Paravan blog yada blog ağı oluşturun.

onursarar avatar
onursarar
Rankbrain sıramızı nasıl kontrol ederiz?

UZMANIN CEVABIRankBrain bir Algoritmadır. Dolayısıyla PageRank benzeri derecelendirme metotlarıyla karşılaştırmamanız gerekir. RankBrain için herkese açık ve kontrol edilebilir sıralamalardan bahsetmek ne yazık mümkün değil.

www.inkacert.com.tr avatar
www.inkacert.com.tr
Pagerank önemini kaybettimi yani? Birde sorgularda facebook ve google plus sayfaları en üstlerde çıkıyor. Gelecekte sosyal medya websitelerinin yerini alabilirmi sizce?

UZMANIN CEVABIPageRank'ın önemini tümüyle yitirdiğini kabul edebiliriz. Sosyal ağlar internet ekosistemi açısından oldukça değerli kaynaklar ancak internetin asıl içerik üreticileri daha çok uzun yıllar boyunca bağımsız siteler ve bloglar olmaya devam edecektir :)

ReHeL avatar
ReHeL
Bu sistemi hackleyebilir miyiz ?

UZMANIN CEVABIÖncelikle bu bir sistem değil alogirtmadır. Algoritmanın içeriğini bilmeden ve anlamadan böyle sağlam bir algoritmayı kandırmak elbette mümkün değil. Google'ın artık algoritmalarına yapay zekayı da eklediğini düşünecek olursak sistemin açığının yakalanıp bu açıktan faydalanılması bizim gibi sistemin dışındaki kullanıcılar için neredeyse imkansız diyebiliriz.

hasan ali avatar
hasan ali
www.ertasbarkod.com pr2 olmuşken bir sene önce gibi sıfırlandı ve pr şuan 0 olarak görünüyor ve hiç bir şekilde artış olmadı. bununla ilgili bilgi alma şansım varmıdır

UZMANIN CEVABIWM Aracı'nın Webmasterlar için sunduğu araçlar kısmından biz dahi PR sorgulama seçeneğini kaldırdık. Google yakın süreçte PR'ı resmen kaldırdı ve 2016 Nisan ayından itibaren PR sorgulama araçları tüm siteler için 0 sonucunu veriyor.

volkan avatar
volkan
merhaba dediğiniz gibi bazı site pagerank değerleri sıfırlanmış ama bazıları ise halen aynı puanını gösteriyor. oysa bizim sitemiz https://liftart.com.tr pagerank sıfıra düşmüş. o zaman neden bazı siteler sizce halen page rank değerlerini koruyorlar

UZMANIN CEVABIPagerank resmen kaldırılmış bir algoritma biçimidir. Ne siz ne de başka bir internet sitesinin artık geçerli bir PR değeri bulunmuyor. Bazı internet sitelerinin PR değerleri sorgulama sitelerinin veritabanı içerisinde o şekilde yer alıyor ve bu araçlar kaldırılmadığı için değişik değerler elde ediyorsunuz ancak bunların hiçbirinin kesinlikle bir geçerliliği yoktur.

onejackall avatar
onejackall
Pr kalktıysa link verdiğimiz sitenin seo açısından kalitesini nasıl anlayabileceğiz.

UZMANIN CEVABIBunun için onlarca farklı kriterden bahsedebiliriz. Sitenin yaşı, Google üzerindeki indexlerinin durumu, sitenin link yapısı, ziyaretçi etkileşimi, index hızı, indexlerin giriş derecesi, sahip olduğu linkler gibi bu listeyi daha birçok kriterle uzatabiliriz. Ayrıca son yıllarda popüler olarak Moz'un Open Site Explorer sorgulama aracı kullanılarak Domain Authority, Page Authority ve Spam Score gibi değerleri de Webmasterlar göz önünde bulunduruyor.

Betül Kısa avatar
Betül Kısa
http://takipcionline.com/ pr ölçmek istiyorum yada onun yerine ne kullanılıyor şuanda? Tanıtım yazısı alacakken onun yerine bir değerlendirme olabilir mi?

UZMANIN CEVABIPR artık geçerli bir kriter değil. Sitenin yaşı, Google üzerindeki indexlerinin durumu, sitenin link yapısı, ziyaretçi etkileşimi, index hızı, indexlerin giriş derecesi, sahip olduğu linkler sitenin değerinin belirlenmesinde önemli faktörler olarak kabul edilebilir. Ayrıca DA ve PA gibi değerler üzerine hazırladığımız yazılara da göz atmanızda fayda olacaktır.

Ali Kara avatar
Ali Kara
http://presmakina.com/ pr değerini ve ona verdiğim backlinklerin PR değerini ölçmek istiyorum. Bunun hangi aracı kullanmalıyım?

UZMANIN CEVABIPagerank algoritması uzun süre önce kullanımdan kaldırıldı. Geçersiz bir algoritma için sorgulama yapmak size yardımcı olmayacaktır. PR'nin kalkmasıyla birlikte PR sorgulama araçları da birer birer yayından kaldırıldı. PR değerine takılı kalmayın, PR ölü bir güncellemedir.

Aklına bir soru mu takıldı? O zaman uzmana sor:

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.