reklam
geroxy

RankBrain Nedir? Google RankBrain Algoritması ve RankBrain Yapay Zekası

RankBrain Nedir? Google RankBrain Algoritması ve RankBrain Yapay Zekası

RankBrain, Google'ın daha önceki yıllarda proje olarak tasarlamış ve denemiş olduğu 2015 yılındaysa nihai karar alarak global şekilde arama sonuçlarına yardımcı olması için yayınladığı yapay zeka mimarisine dayalı bir algoritmadır. Google'ın arama sonuçlarında siteleri neye göre sıraladığına dair bazı teorik bilgiler bulunuyor olsa dahi tam olarak hangi kriterlerin göz önüne alınarak gerçekleştirildiği bilinmiyor. RankBrain ile birlikteyse artık bu kriterleri kestirmek daha da güç bir hal alacak.

Google RankBrain Algoritması

Google'ın meydana getirdiği arama sonuçlarını etkileyecek yeni algoritması olan RankBrain tamamen yapay-zeka ve öğrenme mimarisiyle birlikte çalışacak. RankBrain, insanların yapmış oldukları aramaları belli matematiksel işlemlerden ve anlama semantiklerinden geçirerek insanların bu aramayı nasıl ve neden yaptığını belirlemeye çalışacak. Ardından elde etmiş olduğu verilere dayanarak en belirgin ve yararlı olarak kabul edeceği kaynakları gelecekteki arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirecek. Böylece kullanıcılar yapmış oldukları aramaların sonucunda en yararlı ve faydalı olan sonuçlarla karşı karşıya kalacak.

RankBrain Yapay Zekası

RankBrain, Google'ın ilk defa kullandığı bir teknoloji değil, daha önceki zamanlarda da Google'ın bu projesinin ismi farklı şekillerde duyulmuştu ve testleri gerçekleştirilmişti. Şimdiyse bu yeni öğrenmeye dayalı yapay zeka arama sonuçlarında insanlara yardımcı olacak. RankBrain sıklıkla adını duyduğumuz Penguin veya Panda benzeri bir algoritma güncellemesi değildir. Ya da RankBraing kendi başına bir yeni algoritma değildir. RankBrain yapay zekası arama motorundan daha etkili sonuçların elde edilebilmesi için hayata geçirilmiş yeni bir modül/araç olarak tanımlanmalıdır.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? WM Aracı içeriklerini kullanıcı odaklı iyileştirebilmemiz için geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Aklına bir soru mu takıldı?

O Zaman Uzmana Sor!

Sorunuz yanıtlandığında size bir bilgilendirme maili ileteceğiz.

Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al